CMYK چیست؟

CMYK چیست؟

CMYK چیست؟

CMYK در اصل مخفف Cyan ، Magenta ، Yellow و Key (سیاه) است. حرف K برای سیاه استفاده می شود زیرا B نمی تواند استفاده شود زیرا در سیستم رنگی RGB قبلاً نشان دهنده آبی است. فضای رنگی CMYK برای همه رسانه های مربوط به چاپ استفاده می شود.

RGB مخفف قرمز ، سبز و آبی است و معمولاً از فضای رنگی برای همه صفحه های دیجیتال استفاده می شود. بدانید که چرا در اینجا معمولاً از RGB برای چاپ استفاده نمی شود.

هدف  CMYK

مدل رنگی RGB برای اهداف چاپ خاص ناکارآمد است زیرا جوهرهای سه رنگ (قرمز ، سبز ، آبی) برای سفید شدن باید مخلوط شوند که معمولاً غالب ترین رنگ برای یک سند حاوی متن است.

کاغذ از قبل سفید است و بنابراین ، منطقی نیست که سه جوهر را برای به دست آوردن چیزی که قبلاً دارید هدر دهید. اگر ما از سیستم رنگ RGB در چاپ استفاده می کردیم ، مقادیر زیادی جوهر بی مورد مصرف می شد. بنابراین سیستم رنگ CMY (فیروزه ای ، سرخابی ، زرد) راه حل شد. فیروزه ای و سرخابی را می توان با ترکیب آبی ، سرخابی و زرد در هنگام ترکیب به شما قرمز و زرد داد که با سبز و فیروزه ای مخلوط شود.

رنگ سیاه ترکیبی از فیروزه ای ، سرخابی و زرد است – اما چاپگرها دریافتند که برای به دست آوردن رنگ سیاه نیازی به ترکیب سه جوهر نیست. برای این منظور می توان از جوهر سیاه جداگانه استفاده کرد. این کار همچنین کارآمدتر بود و منجر به چاپی شد که به چاپ چهار رنگ یا CMYK معروف است (فیروزه ای ، سرخابی ، زرد و سیاه).

چرا سیاه را کلید (Key) می نامند؟

یوهان گوتنبرگ بود که ماشین چاپ را در حدود سال 1440 اختراع کرد ، اما این Jacob Christoph Le Blon بود که ماشین چاپ سه رنگ را اختراع کرد. او در ابتدا از کد رنگ RYB (قرمز ، زرد ، آبی) استفاده می کرد – قرمز و زرد نارنجی می داد. مخلوط کردن زرد و آبی منجر به بنفش شد و آبی + قرمز باعث سبز شد.

هر سه رنگ اصلی (قرمز ، زرد ، آبی) هنوز هم لازم است که با هم ترکیب شوند تا سیاه شوند. او که متوجه این ناکارآمدی آشکار شد ، رنگ مشکی را اضافه کرد و با سیستم چاپ چهار رنگ روبرو شد. او آن را RYBK نامید و اولین کسی بود که از اصطلاح Key برای سیاه استفاده کرد. مدل رنگی CMYK با استفاده از همان اصطلاح مشکی این کار را ادامه داد.

CMYK برای بسته بندی

قرمز و آبی از رنگهای اصلی هستند و در کارهای چاپی زیادی مورد استفاده قرار گرفته است ، اما امروزه تغییرات جدیدی در رنگهای چاپی افزایش یافته است. سیستم رنگی CMYK به یک انتخاب محبوب برای بسته بندی تبدیل شده است زیرا در مقایسه با RGB در کل جوهر کمتری مصرف می کند.

بسته بندی سفارشی همچنان با چاپ افست ، چاپ فلکسو و چاپ دیجیتال با استفاده از CMYK کارآمد است ، زیرا فضای رنگی RGB منجر به خروجی چاپ متفاوت از آنچه در صفحه می بینید می شود. این به این دلیل است که چندین سیستم ممکن با RGB را نمی توان با سیستم CMYK تولید کرد.

بنابراین توصیه می شود که با استفاده از نرم افزار گرافیکی تصویر بسته بندی سفارشی خود را از RGB به CMYK تبدیل کنید ، بررسی کنید که آیا از نتیجه کار راضی هستید یا خیر و سپس کار چاپ سفارشی را ادامه دهید. اگر راضی نیستید ، می توانید تغییرات لازم را اعمال کنید. متناوباً ، می توانید از همان ابتدا با سیستم رنگی CMYK کار کنید.

برای خرید کارتن بسته بندی از شرکت صنعت کارتن می توانید سفارش خود را به دو صورت حضوری یا غیر حضوری ثبت نمایید. در مدت زمان کوتاهی می توانید سفارشات خود را در جایی که مشخص می کنید تحویل بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *