CMYK چیست؟

CMYK چیست؟


Rate this post

اگر تا به حال پروژه ای را به صورت تجاری چاپ کرده اید، به احتمال زیاد اصطلاح “CMYK” را شنیده اید. اما CMYK به چه معناست و چرا مهم است؟

بیایید در مورد تعریف CMYK بحث کنیم، این فرآیند رنگ چگونه در چاپ تجاری کار می کند و چرا مدل رنگ غالب است.

چاپ مهم ترین دغدغه یک فروشنده است. تاجری که دانش خوبی در تکنیک چاپ داشته باشد همیشه از مزیت خوبی برخوردار است. او به راحتی می تواند راه حل را در صورت بروز هر گونه مشکل در مورد چاپ پیدا کند. حتی احتمالاً هیچ‌کس در مقابل یک فروشنده نمی‌ایستد تا بگوید که این چاپ برای پارچه خاصی قابل اجرا نیست یا رنگ به دلیل تکنیک چاپ قابل دستیابی نیست، اگر که واقعاً چاپ را عمیقاً درک کند.

برای هر مشکل چاپی، این فروشنده است که باید برای یافتن راه حل تلاش کند. ایده نوآورانه و روش حل مسئله در این امر کمک خواهد کرد. بنابراین دانش در تکنیک چاپ، دانستن مزایا و معایب روش های چاپ بسیار مهم است. این مطلب در مورد تکنیک چاپ CMYK است.

CMYK چیست؟

CMYK در اصل مخفف Cyan ، Magenta ، Yellow و Key (سیاه) است. CMYK به 4 رنگ اصلی رنگدانه مورد استفاده در چاپ فرآیند 4 رنگ اشاره دارد. مدل رنگی CMYK خود فرآیند چاپ تمام رنگی را نیز شرح می دهد.

در چاپ تمام رنگی، هر تصویر به رنگ‌های فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و مشکی در الگوهای نقطه‌ای خاص که در اندازه و فرکانس متفاوت هستند، جدا می‌شود تا ترکیبی از رنگ ay با کسری از جوهر ایجاد شود.

فرق بین CMYK و RGB

CMYK یک طیف رنگ سابراکتیو است. این بدان معناست که این جوهرها رنگ ها را در زمینه روشن تر (مانند کاغذ سفید) ماسک می کنند. جوهر CMYK رنگ های قرمز، سبز و آبی را از نور سفید کم می کند و رنگ های فیروزه ای، سرخابی و زرد را ترک می کند. مشکی عدم وجود رنگ است.

مدل رنگی CMYK با پوشاندن جزئی یا کامل رنگ ها روی سطح روشن تر (کاغذ یا بستر) کار می کند. جوهر نوری را که در غیر این صورت منعکس می شد کاهش می دهد.

مدل رنگی RGB برعکس عمل می کند. RGB یک طیف رنگی افزودنی است. هنگامی که رنگ‌های RGB با هم همپوشانی دارند، نتایج رنگ‌های کاهشی (فیروزه‌ای، سرخابی، زرد) هستند که مدل رنگی RGB از نور عبوری استفاده می‌کند.

با انواع کارتن بسته بندی در صنعت کارتن آشنا شوید! ?

مدل‌های رنگ افزودنی از نور برای نمایش رنگ استفاده می‌کنند، در حالی که مدل‌های رنگی سابراکتیو از نور بازتابی استفاده می‌کنند.

فضای رنگی RGB در درجه اول در نمایشگرهای دیجیتال (کامپیوتر، تبلت، تلویزیون و غیره) استفاده می شود و از نور دستگاه برای نمایش رنگ استفاده می کند. رنگ ها از نور عبوری حاصل می شوند. وقتی همه طیف‌ها از فضای رنگی RGB با هم همپوشانی دارند، نتیجه سفید است.

فضای رنگی CMYK در درجه اول برای مواد چاپی استفاده می شود و از جوهر برای نمایش رنگ استفاده می کند. رنگ ها از نور منعکس شده حاصل می شوند. وقتی همه طیف های فضای رنگی CMYK با هم همپوشانی داشته باشند، نتیجه سیاه است.

CMYK
CMYK

هدف CMYK

مدل رنگی RGB برای اهداف چاپ خاص ناکارآمد است زیرا جوهرهای سه رنگ (قرمز ، سبز ، آبی) برای سفید شدن باید مخلوط شوند که معمولاً غالب ترین رنگ برای یک سند حاوی متن است.

کاغذ از قبل سفید است و بنابراین ، منطقی نیست که سه جوهر را برای به دست آوردن چیزی که قبلاً دارید هدر دهید. اگر ما از سیستم رنگ RGB در چاپ استفاده می کردیم ، مقادیر زیادی جوهر بی مورد مصرف می شد. بنابراین سیستم رنگ CMY (فیروزه ای، سرخابی، زرد) راه حل شد. فیروزه ای و سرخابی را می توان با ترکیب آبی، سرخابی و زرد در هنگام ترکیب به شما قرمز و زرد داد که با سبز و فیروزه ای مخلوط شود.

رنگ سیاه ترکیبی از فیروزه ای، سرخابی و زرد است – اما چاپگرها دریافتند که برای به دست آوردن رنگ سیاه نیازی به ترکیب سه جوهر نیست. برای این منظور می توان از جوهر سیاه جداگانه استفاده کرد. این کار همچنین کارآمدتر بود و منجر به چاپی شد که به چاپ چهار رنگ یا CMYK معروف است (فیروزه ای ، سرخابی ، زرد و سیاه).

چرا رنگدانه سیاه را کلید (Key) می نامند؟

یوهان گوتنبرگ بود که اولین بار ماشین چاپ را در حدود سال 1440 اختراع کرد ، اما این یاکوب کریستوف لو بلون بود که ماشین چاپ سه رنگ را اختراع کرد. او در ابتدا از کد رنگ RYB (قرمز ، زرد ، آبی) استفاده می کرد – قرمز و زرد نارنجی می داد. مخلوط کردن زرد و آبی منجر به بنفش شد و آبی + قرمز باعث سبز شد.

هر سه رنگ اصلی (قرمز، زرد، آبی) هنوز هم لازم است که با هم ترکیب شوند تا سیاه شوند. او که متوجه این ناکارآمدی آشکار شد، رنگ مشکی را اضافه کرد و با سیستم چاپ چهار رنگ روبرو شد. او آن را RYBK نامید و اولین کسی بود که از اصطلاح Key برای سیاه استفاده کرد. مدل رنگی CMYK با استفاده از همان اصطلاح مشکی این کار را ادامه داد.

CMYK برای بسته بندی

قرمز و آبی از رنگهای اصلی هستند و در کارهای چاپی زیادی مورد استفاده قرار گرفته است، اما امروزه تغییرات جدیدی در رنگهای چاپی افزایش یافته است. سیستم رنگی CMYK به یک انتخاب محبوب برای بسته بندی تبدیل شده است زیرا در مقایسه با RGB در کل جوهر کمتری مصرف می کند.

بسته بندی سفارشی همچنان با چاپ افست، چاپ فلکسو و چاپ دیجیتال با استفاده از CMYK کارآمد است، زیرا فضای رنگی RGB منجر به خروجی چاپ متفاوت از آنچه در صفحه می بینید می شود. این به این دلیل است که چندین سیستم ممکن با RGB را نمی توان با سیستم CMYK تولید کرد.

بنابراین توصیه می شود که با استفاده از نرم افزار گرافیکی تصویر بسته بندی سفارشی خود را از RGB به CMYK تبدیل کنید، بررسی کنید که آیا از نتیجه کار راضی هستید یا خیر و سپس کار چاپ سفارشی را ادامه دهید. اگر راضی نیستید، می توانید تغییرات لازم را اعمال کنید. متناوباً، می توانید از همان ابتدا با سیستم رنگی CMYK کار کنید.

برای خرید کارتن بسته بندی از شرکت صنعت کارتن می توانید سفارش خود را به دو صورت حضوری یا غیر حضوری ثبت نمایید. در مدت زمان کوتاهی می توانید سفارشات خود را در جایی که مشخص می کنید تحویل بگیرید.

CMYK
CMYK

مزایا و معایب تکنیک CMYK

مزایای تکنیک CMYK:

  1. فرآیند رنگ کمتر / صفحه نمایش برای چاپ.
  2.  بهره وری بیشتر
  3. به حداقل رساندن هزینه
  4. احساس خوب دست به دلیل استفاده کمتر از رنگ روی زمین.
  5. رنگ CMYK را می توان برای موارد مختلف چاپ به دلیل روش رنگ رایج استفاده کرد.

معایب تکنینک CMYK:

استفاده از این تکنیک برای صفحه نمایش روی لباس، مشکلات و معایب زیادی را به همراه دارد. اگر کسی هنوز استفاده از این تکنیک را در صنعت پوشاک تجربه نکرده است، این مقاله به کار کردن روی آن کمک می‌کند. با این حال بحث در اینجا بر اساس تجربه عملی است.

  1. تنوع سایه: چالش برانگیزترین چالش برای CMYK در چاپ صفحه “تنوع سایه” است.

این برای تکنیک CMYK بسیار رایج است ایجاد تنوع رنگ / سایه چاپ، در مورد جوهر یکسان، اپراتور یکسان و در همان روز تولید می شود. تنوع سایه ممکن است یک یا دو باشد حتی زمانی که ده سایه می شود.

هیچ مشتری ای این تنوع را برای سفارشی که قرار است در فروشگاه بفروشد نمی پذیرد و فروشگاه پر از سایه های مختلف در یک سبک خواهد بود. این باعث می شود که (کاربر نهایی) او گیج شود که چه رنگی را می توان خریداری کرد. بنابراین، در بیشتر مواقع خریدار تمایلی به پذیرش تغییر نخواهد داشت.

این موضوع برای چاپ صفحه بسیار مهم است تا به خریدار اطلاع دهد که چه چیزی عملی است و چه چیزی قابل اجتناب نیست. در تکنیک CMYK تغییر سایه کاملاً اجتناب ناپذیر است، اما چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ ما می‌توانیم تنوع را به حداقل برسانیم و باعث کنیم خریدار کمتر احساس ترس کند.

CMYK
CMYK

زاویه دید رنگدانه ها

برای بهبود کیفیت پرینت و گسترش آن, برای هر رنگ زاویه مخصوصی وجود دارد که تنظیم شده است. در حالی که زاویه به تعداد رنگ مورد استفاده و اولیت های تعیین شده توسط مجری پرینت بستگی دارد، فرآیند های پرینت CMYK با یکی از زاویه های زیر که در شکل می بینید، کار می کند.

CMYK
CMYK

مزایای استفاده از رنگ مشکی

مشکی ساخته شده با استفاده از ترکیب رنگ های اصلی Cyan ، Magenta ، Yellow و Key (سیاه) است. پس پرینتهای چهار رنگ از رنگ مشکی در کنار سه رنگ اصلی استفاده می کنند.

در حالت عادی برای جداسازی رنگ ها از یک خط قرمز استفاده می کنند که بر روی خطوط رسم شده مشکی به منظور جداسازی لبه و محدوده تصاویر استفاده می شود. در مدل CMYK یک خط کلیدی مشکی می تواند در زمانی که رنگ مشکی به عنوان خط کلیدی طراحی انتخاب شده استفاده شود و در نتیجه تنها یک خط خارجی با استفاده از رنگ مشکی ایجاد شود.

به این خاطر که معمولا رنگ مشکی حاوی خط کلیدی است، حرف K در مدل CMYK می تواند نماینده حرف keyline در این مدل نیز باشد.

متن ها معمولا به رنگ مشکی پرینت می شوند و نیاز است که شامل جزئیات کامل در فونت های مختلف هم باشند. پس برای تولید متن یا جزئیات بیرونی نهایی، باید بدون کمترین محو شدگی و با دقت بسیار بالا و غیر عملی ترکیب سه رنگ را انجام دهند.

توجه! برای انتخاب یک کارتن سازی خوب، صنعت کارتن یک انتخاب ایده آل است. ?

همچنین در پرینترهای جوهرافشان ترکیب 100 درصدی رنگ های Cyan ، Magenta ، Yellow باعث خیس شدن کاغذ با جوهر شده و خشک شدن آن را بسیار کند می کند. این کار همچنین باعث تغییر ظاهر در کاغذ مخصوصا در کاغذهای ارزان قیمت مانند روزنامه ها می شود.

با اینکه ترکیب 100 درصدی رنگهای Cyan ، Magenta ، Yellow در حالت نظری تمام طیف های قابل دیدن نور را به خود جذب کرده و مشکی کامل ایجاد می کنند، اما در واقعیت مشحصات رنگ ها کاهش می یابد و رنگ حاصل از آن نوعی رنگ قهوه ای تیره که اصلا به مشکی شباهتی ندارد، می شود.

به همین خاطر اضافه کردن رنگ مشکی باعث جذب نور بیشتر و در نتیجه بازدهی بیشتر خواهد شد. به علاوه استفاده از رنگ مشکی در مقایسه با ترکیب رنگ های دیگر برای تولید رنگ مشکی بسیار مقرون به صرفه تر و مناسب تر است.
تصاویر سمت چپ برای پرینت با فرآیند جوهر Cyan ، Magenta ، Yellow جداسازی شده اند.

CMYK
CMYK

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *