مقوا و کارتن در صنعت

مقوا و کارتن در صنعت


5/5 - (1 امتیاز)

مقوا و کارتن در صنعت چه نقشی دارند؟ چه چیزهایی باعث شد تا مقوا و کارتن نسبت به سایر محصولات در صنعت مورد توجه قرار گیرند. این ماده برای اولین بار در سال 1751 در فرانسه توسط یکی از شاگردان  ریومور( reaumur ) ساخته شد و برای تقویت کارت های بازی استفاده شد. در مستند جنجال برانگیزی نیز آورده اند که برای اولین بار در سال 1817 مقوا برای ساختن کارت بازی مورد استفاده قرار گرفت .

اصطلاح مقوا حداقل از سال 1848 استفاده شده است. زمانی که  آنه برونته (anne bronte) در رمان خود،  مستاجر سالن والدفل   (the tenantwildfell hall) اشاره کرد. اولین بار  برادران کلوگ ( Kellogg brothers ) از مقوا برای نگهداری غلات خود استفاده کردند و هنگامی که شروع به فروش آن غلات با بسته بندی آن کردند با مقبولیت مردم روبرو شد.

کارتن تشکیل شده از = دو صفحه پهن مقوایی مستحکم + یک صفحه ی شیار دار مقوایی در بین آن دو

در دهه ی 70 قرن نوزدهم یعنی سال های 1870 تا 1880 میلادی به منظور حمل مناسب بلورجات و دیگر اشیا شکستنی از کارتن استفاده شد . امروزه در حدود 80 درصد از تولیدات در ایلات متحده از کارتن استفاده می شود و آن هم به جهت حافظت از محصولات در هنگام حمل و نقل برای جلوگیری از آسیب به خاطر ضربات احتمالی که ممکن است در جابه جایی متحمل شوند.

  • در ادامه ی این مقاله از صنعت کارتن به بررسی نقش مقوا و کارتن در صنعت می پردازیم، همراه ما باشید.

چرا مقوا و کارتن در صنعت مرسوم شد؟

قبل از اکتشاف نفت و مقوا و کارتن ، صنعت بسته بندی خیلی ضعیف بود و همانطور که می دانید نفت حدود 100 سال است که کشف شده است پس پلاستیک و  نایلکس  قبل 100 سال پیش وجود نداشت و گفتیم که مقوا و کارتن حدود 170 سال است که عمومیت پیدا کرده و در آن زمان گزینه ی بسیار مناسبی برای بسته بندی به شمار می رفته است .

تصور کنید پلاستیک و کارتن و مقوا وجود ندارد، همانطور که در خود ایران نیز در حدود 50 تا 60 سال قبل از پلاستیک و مقوا و کارتن استفاده ی کمی می شد و این موضوع را بزرگترها به یاد می آورند، در آن اوضاع برای خرید باید با خود کیسه یا وسیله ای حمل می کردید و در ضمن مواد به صورت فله عرضه می شد و به این ترتیب از نظر بهداشتی وضعیت مناسبی نداشت.

مقوا و کارتن در صنعت
مقوا و کارتن در صنعت

حتی در برخی موارد از نظر سهولت وضعیت مناسبی نداشت ، البته باید اذعان کرد که با توجه به ماندگاری پلاستیکها، درست است که خرید ها سهل شده است ولی از نظر محیط زیست دچار مشکل هستیم. کارتن به نوعی نقطه آغاز تولیدات کاغذ محور سنگین است.

کارتن شگفت انگیز تر از آن چیزی است که تصور می کنیم ، در اشکال مختلفی وجود دارد و نقش مهمی در نظم و منظم نگه داشتن زندگی ما ایفا می کند ، به تازه نگه داشتن مواد غذایی و ایمن نگه داشتن محصولات ما کمک می کند و دوباره استفاده می شود و به روش های متنوعی دوباره باز یافت می شود و زندگی ما را آسان تر کرده است.

از مواد مقوایی و کارتن های تولید شده در هر سال، در حدود 60 درصد آنها برای بسته بندی غذاها مصرف می شود.

مزایای کارتن نسبت به فلز و پلاستیک 

کارتن یکی از پر کاربرد ترین مواد بسته بندی در جهان به شمار می رود. این محصول از لایه های کاغذ یا مقوا تشکیل شده است که به صورت تخت یا کنگره دار تولید می شود. کارتن ها در انواع مختلفی از جمله کارتن سه لایه ، پنج لایه ، کارتن  سینگل فیس و کارتن فلوت تولید می شوند.

از مزایای کارتن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ارزان بودن کارتن

2- سبک بودن کارتن

3- بازیافت پذیری

4- صرفه جویی در هزینه ها

از مهمترین نقشهای مقوا و کارتن در صنعت، می توان گفت که این محصولات علاوه بر اینکه باعث صرفه جویی در هزینه ها می شوند، به محافظت از محصولات نیز کمک می کنند.

مزایای مقوا و کارتن در صنعت

از مقوا و کارتن در صنعت در صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کاهش هزینه ها : کارتن ها نسبت به سایر مواد بسته بندی در صنعت مقرون به صرفه تر هستند، این امر باعث کاهش هزینه های تولید، حمل و نقل و انبار داری می شود و این یکی از مزایای مقوا و کارتن در صنعت می باشد.

2- افزایش ایمنی محصولات : کارتن ها محصولات را در برابر فشار ، ضربه و رطوبت محافظت می کنند ،این امر باعث کاهش ضایعات و افزایش رضایت مشتریان خواهد شد.

مزایای مقوا و کارتن در صنعت
مزایای مقوا و کارتن در صنعت

3- سهولت در حمل و نقل : کارتن ها در مقایسه با دیگر مواد بسته بندی وزن کمتری دارند و سبک تر هستند و این سبب می شود حمل و نقل آسان تر شود و به همین ترتیب هزینه های حمل و نقل نیز کاهش می یابد و این نیز قیمت تمام شده ی محصول را کاهش می دهد و به این ترتیب رضایت مشتری نیز به وجود خواهد آمد.

4- امکان چاپ و تبلیغات : روی کارتن ها را می توان با طرح ها و رنگ های گوناگون چاپ کرد، این امر باعث بهبود جذابیت محصولات و بهبود تبلیغات خواهد شد.

5- قابلیت باز یافت : کارتن ها به راحتی قابل باز یافت هستند و این خود سبب کاهش آلودگی محیط زیست می شود. در بسیاری از موارد می توان کاربرد مقوا را نیز تغییر داد مثلا از مقواهای بازیافت شده می توان برای مواردی چون ساختن خانه گربه و نگهدارنده ی مجله گرفته، قلعه های سرگرم کننده، تغذیه کننده ی پرندگان و … استفاده نمود.

به خاطر همین دلایل، کارتن در بین شرکت های صنعتی بسیار محبوب می باشد، حتی مصرف کننده نیز وقتی محصول خود را از کارتن درآورد می تواند آن را برای بازیافت آماده کند.

کاربرد مقوا و کارتن در صنعت

از کاربردهای مقوا و کارتن در صنعت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- صنایع غذایی : کارتن ها برای بسته بندی محصولات مانند میوه ،لبنیات ،سبزیجات ،مواد غذایی کنسروی و مواد غذایی خشک استفاده می شوند.

2- صنایع شیمیایی : کارتن ها برای بسته بندی مواد شیمیایی خطرناک و مواد سمی استفاده می شوند.

3- صنایع دارویی : کارتن ها برای بسته بندی داروها و تجهیزات پزشکی کاربرد دارند.

4- صنایع لوازم خانگی : کارتن ها برای بسته بندی محصولات خانگی مثل یخچال و تلویزیون و ماشین لباس شوئی استفاده می شود.

5- صنایع تولیدی : کارتن ها برای بسته بندی قطعات و تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

باید توجه کرد که با کاربرد های فراوانی که مقوا و کارتن ها دارند و در بالا ذکر شد، این مواد از محبوبیت فراوانی در نزد مصرف کننده های آن پیدا کرده است. 

دیگر مزایای مقوا و کارتن در صنعت

گفته شده است که بسته بندی مقوایی باعث ایجاد حس پیش بینی و هیجان می شود بدلیل اینکه باز کردن جعبه یا بسته ی هدیه اندکی زمان می برد حس کنجکاوی و انتظار را تقویت می کند. این مفهوم اساسی همچنین صنعت بازاریابی و تبلیغات را نیز متحول کرده است .

مطالعات نشان داده است که وقتی کودکان با چیزهایی  مانند جعبه بازی می کنند، حواس فیزیکی آنها تحریک شده و آنها را مشتاق می کند که سوال بپرسند و خلاقانه فکر کنند، کاوش در داخل جعبه می تواند به بچه ها کمک کند تا آگاهی فضایی خود را تقویت کنند.

در یک مطالعه، محتویات کارتن های مستحکم جعبه های پلاستیکی را با باکتری آلوده کردند و سپس با ظرافت تمام مهر و موم کردند و در محیطی کاملا ضد عفونی شده قرار دادند، بعد از 48 ساعت جعبه ها را باز کردند و مشاهدات اینطور بود که محتویات جعبه پلاستیکی 95 درصد به باکتری آلوده شده بود ولی جعبه ی  کارتنی حدود 25 درصد.

مزایای مقوا و کارتن در صنایع غذایی
مزایای مقوا و کارتن در صنایع غذایی

آینده ی مقوا و کارتن در صنعت

آینده ی مقوا و کارتن در صنعت را با توجه به ذکر آماری در ذیل ، بیان میکنیم:

در سال 2020 و در ایالات متحده یک رکورد بزرگ استفاده ی کارتن به عنوان یکی از بیشترین ماده ی صنعتی فراگیر در روی زمین ثبت شد . استفاده شده با 80 درصد همه ی تولیدات ایجاد شده در ایالات متحده.

در آن سال بیشتر از 120 میلیارد تکه کارتن در بسته بندی ها بکار برده شد و در همان سال بیشتر از 13000 تکه ی بسته بندی به ازای هر نفر از خانوارهای آمریکایی ثبت شد، ترکیبی از همه ی تولیدات کاغذی و این تقریبا 42 درصد همه ی خطای تولید جامد هدر رفته ی هر ساله ی آمریکا می باشد.

صنعت کارتن سازی نیز در حال توسعه است و با پیشرفت تکنولوژی ،روش های جدیدی برای تولید کارتن ابداع شده و احتمالا زیادتر نیز خواهد شد و این ابداعات باعث بهبود کیفیت و کاهش هزینه های تولید کارتن می شود و این یعنی صنعت کارتن ،آینده در حال رشدی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *