دستگاه منگنه کارتن

کارتن سازی

دستگاه منگنه کارتن

دستگاه منگنه کارتن | امروزه از جعبه هایی کارتنی برای بسته بندی کالاهای مختلف استفاده می شود. بسته بندی محصول نقش مهمی در حفظ سلامت کالا و بازاریابی آن دارد. برای محکم کردن کارتن بسته بندی محصولات نیز از دستگاه منگنه کارتن استفاده می شود. با توجه به اینکه از دستگاه دوخت کارتن برای دوخت چه قسمتی از آن مانند کف ، کناره و درب کارتن استفاده شود ، انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارد و با استفاده از سوزن دوخت در سایزهای متفاوت کار پیش می رود.

در این مقاله قصد داریم انواع دستگاه دوخت کارتن را معرفی کنیم.

 

اجزای تشکیل دهنده دستگاه منگنه کارتن

هر دستگاه منگنه کارتن از سه بخش عرض ( تاج منگنه ) ، طول پایه و قطر پایه منگنه تشکیل شده است که این قسمت ها استحکام اتصال منگنه را مشخص می کنند. به طور مثال اگر تاج ( عرض منگنه ) و قطر پایه آن ضخامت بیشتری داشته باشد باعث می شود که اتصال محکم تر باشد.

از طرف دیگر آنچه در دستگاه منگنه کارتن کار دوخت را انجام می دهد سوزن دستگاه است. این سوزن با توجه به جنس و ضخامت کارتن انواع مختلفی و در ۳ ضخامت نازک ، متوسط و ضخیم به کار می رود. همچنین جنس سوزن نیز متغیر است و معمولا از فلز آلومینیوم ، پلاستیک ، برنج ، مس و غیره تهیه می شود.

قسمت دیگری که در دستگاه دوخت منگنه کارتن بسیار مهم و مورد توجه است ، نوع پرچ منگنه یا به عبارتی سوزن کارتن دوز است. این پرچ در دو شکل پنهان و استاندارد قابل تقسیم هستند که هر کدام به شکل خاص در منگنه قرار می گیرند.

در مدل پرچ پنهان ، در انتهای پایه منگنه سوزن تا شده و موقع استفاده در کارتن فرو می رود. اما اگر سوزن به صورت مدل استاندارد باشد ، انتهای سوزن از منگنه کاملاً بیرون و کاملا مشخص است.

 

انواع دستگاه دوخت کارتن

با توجه به اینکه کارتن های مختلفی در ضخامت های نازک ، متوسط و ضخیم تولید می شوند ، برای دوخت هر کدام نیاز به دستگاه متفاوت وجود دارد. از سوی دیگر هر کارتن از قسمت های مختلف شامل لبه ، کناره ، کف و درب تشکیل شده است که هر کدام از این قسمت ها نیازمند نوع خاصی از سوزن برای دوخت کارتن است.

علاوه بر این مسئله را نیز باید در نظر بگیریم که کارتن با توجه به ضخامت به سه نوع یک لایه ، دو لایه و سه لایه تقسیم می شوند.

همچنین با توجه به اینکه کارتن ها با در نظر گرفتن ضخامت و سایر خصوصیات در صنایع مختلف برای بسته بندی در وسعت های متفاوت استفاده می شوند ، چند دستگاه منگنه کارتن مختلف وجود دارد. در ادامه با انواع این مدل ها آشنا می شویم.

 

  1. دستگاه منگنه کوب دستی کارتن

از منگنه کوب دستی برای دوخت دو طرف کارتن می توان به راحتی استفاده کرد. روش کار این دستگاه دوخت کارتن به این شکل است که دسته اهرمی منگنه توسط اپراتور دستگاه حرکت داده می شود و دوخت کارتن صورت می گیرد.

همان طور که مشخص است این دستگاه چون به روش دستی کار می کند ، میزان سرعت کار کاملا به کار اپراتور و سرعت او بستگی دارد. هرچه سرعت عملکرد اپراتور بیشتر باشد کارتن های بیشتری دوخته می شوند. اما باید در نظر بگیرید که در هر صورت سرعت کار دستگاه منگنه کارتن دستی نسبت به مدل های دیگر خیلی پایین تر است.

همچنین این دستگاه بیشتر مناسب استفاده در حجم کم است و نمی توان از آن انتظار زیادی داشت. می توان از این دستگاه برای بسته بندی در انبارهای کوچک که حجم کار کمی دارند ، استفاده کرد. دستگاه دوخت منگنه کارتن دستی حدود ۲ کیلوگرم وزن دارد و در بیشتر اوقات با یک بدنه تمام فلزی پوشیده می شود.

مکانیسم تغذیه در این دستگاه کارتن دوز از عقب ساخته می شود و کار با آن را برای اپراتور راحت می کند. همچنین اهرم روی دستگاه یک روکش پلاستیکی دارد که کاربرد آن را راحت می کند.

 

  1. دستگاه منگنه کارتن بادی

این نوع دستگاه دوخت کارتن با کمک قدرت پنوماتیک و یا به عبارتی باد کار می کند. روش کار دستگاه به این صورت است که با کمک یک مخزن و کمپرسور هوا که روی دستگاه تعبیه شده است باد آن تامین می گردد. در این روش سرعت کار بسیار بیشتر و بهتر از کار با دستگاه دوخت دستی است. به همین دلیل می توان از آن در بسته بندی صنایع بزرگ با حجم کار بالا استفاده کرد.

با کمک کمپرسور که در دستگاه دوخت بادی تعبیه شده است ، کار به سرعت و سهولت پیش می رود. همچنین تفاوتی نمی کند که دستگاه در سایز کوچک و یا بزرگ باشد ، بلکه سرعت کار آن بسیار مناسب و متعادل است. با توجه به اینکه سایز دستگاه های منگنه بادی متفاوت است ، نوع منگنه ، سوزن و سرعت منگنه متفاوتی وجود دارد. به همین دلیل از ظرفیت مخزن کمپرسور باد متفاوت استفاده می شود.

این دستگاه عموما از بدنه تمام فلزی تشکیل شده و مکانیسم تغذیه باد عقب دستگاه قرار دارد. همچنین سرعت بالایی برای دوخت کارتن در نظر گرفته شده است و وزنی حدود ۲ کیلوگرم دارد. سرعت منگنه در این دستگاه دوخت کارتن ۶۰ منگنه در هر دقیقه است و به عبارتی سرعت بالایی دارد.

 

  1. دستگاه منگنه کارتن برقی

مدل دیگر دستگاه دوخت کارتن ، نوع برقی آن است. در این مدل نیز نیروی مورد نیاز برای کار توسط برق تامین می شود. ممکن است در کارتن دوز برقی وجود سیم برای اتصال آن به پریز برای کاربر دست و پاگیر باشد؛ به همین دلیل دو مدل دیگر دستگاه دوخت منگنه کارتن بر پایه مدل برقی تولید شده است که این مشکل در آنها وجود ندارد.

این دو مدل شامل دستگاه منگنه کارتن شارژی و پدالی هستند. در مدل کارتن دوز شارژی قدرت و برق مورد نیاز مصرفی دستگاه برای دوخت توسط یک باتری تامین می شود. به عبارتی در دستگاه دوخت شارژی مشکل سیم و اتصال آن به برق و خطرات ناشی از آن وجود ندارد و خللی در فرآیند کار ایجاد نمی شود. از سوی دیگر می توان بعد از تمام شدن شارژ دستگاه آن را مجدداً شارژ نمود.

دستگاه دوخت کارتن پدالی هم بیشتر مواقع برای دوخت بغل کارتن و یا کف کارتن استفاده می شود. همان طور که از نام محصول مشخص است با کمک یک پدال و فشار پا ، دوخت کارتن انجام می گردد. این دستگاه نیز به علت اینکه تعداد زیادی منگنه در آن جای می گیرد قابلیت استفاده صنعتی و حجم بالای کار دارد.

از سوی دیگر ارگونومی آن به شکلی طراحی شده است که کار با آن برای اپراتور بسیار ساده ، دور از خطر و ایمن است.

 

آخرین مطلب :

کارتن مقوایی موج‌دار

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *