کارتن لمینتی چیست؟

Rate this post

کارتن لمینتی دارای ویژگی های زیادی می باشد از جمله اینکه، بسته بندی برخی از کالاها نیازمند یک روند بسیار لوکس و مدرن است. ترکیبی از یک بسته بندی مدرن همراه با ساختار چاپ و عناصر گرافیکی می تواند در عرضه کالا تاثیر به سزایی داشته باشد. کارتن های مقوایی از جمله بسته بندی های رایج و کم هزینه است که بیشتر کالاهای روزمره ما توسط آن ها بسته بندی و سپس حمل می شوند اما کارتن لمینتی یکی از گزینه های لوکس و بسیار شیک است که تنها برای کالاهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر کارتن های لمینتی همرا با چاپ یک بسته بندی کامل و زیبا را عرضه می کنند. بسته بندی شکیل و مناسب این کارتن ها، بنا بر آمارهای مختلف می تواند تا ۷۰ درصد در انتخاب محصول توسط مشتری تاثیر گذار باشد. با استفاده از دستگاه های مخصوص این کار می توان برای چاپ بر روی کارتن لمینتی ایده های بسیاری را پیاده و اجرا کرد.

کارتن لمینتی چیست؟

کارتن لمینتی به کارتن هایی گفته می شود که مقوای آنها با لمینت پوشیده شده است. لمینت ها انواع و قیمت های متفاوتی دارند. کارتن های لمینت ظاهری شفاف و براق دارند و برای فروش اجناس گران قیمت و شیک مناسب هستند.

برخی از کارتن های لمینتی از مقوای خاکستری پشت ساخته شده اند. مقوای خاکستری پشتی بازیافت می شود، بنابراین از نظر بهداشتی تحریمی ندارد و استفاده از آن برای بسته بندی مواد غذایی و دارو از نظر قانونی ممنوع است. کارتن لمینت معمولاً برای بسته بندی انواع ابزار و قطعات صنعتی استفاده می شود، به علاوه وزن کارتن های لمینت از 230، 250، 280، 300، 350، 400 تا 500 گرم است.

کارتن لمینتی با توجه به وزن کم و بازیافت پذیری آن، مقرون به صرفه ترین انتخاب برای بسته بندی و حمل و نقل کالا محسوب می شود.

نوع دیگر کارتن لمینت مقوای سفید است. بد نیست بدانید که از مقوای لمینت سفید پشتی برای تولید جعبه های پزشکی و آرایشی مانند دستمال کاغذی، خمیر دندان، شیرینی، جعبه سیگار و غلات و … استفاده می شود که این نوع مقوای این کارتن دارای الیاف پشتی با کیفیت بالایی است. این کارتن ها از مواد اولیه مرغوب ساخته شده و در دسته کارتن های بهداشتی کاربرد دارند.

وزن مقوای کارتن های پشت لمینت سفید از 230، 250، 280، 300، 350، 400 تا 500 گرم می باشد.

لمینت چیست؟

اصلا به طور کلی لمینت چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟ لمینت در لغت به معنای ورقه ورقه شدن است، با توجه به این که ضخامت کاغذ و مقواهای ترکیبی، با کیفیت و چاپ پذیری آن رابطه عکس دارد، مقواهای ترکیبی مثل A فلوت یا C فلوت به علت اینکه لایه ای کرکره ای شکل داخلشان وجود دارد، سطح چاپی آنها ناهموار است و قابلیت چاپ با کیفیت و عبور از دستگاه های چاپ افست را ندارند.

لمینت نخستین بار در سال 1977 در کشور سوئد ساخته شد و برای اولین بار در سال 1980 در بازار مصرف کنندگان قرار گرفت. این ماده مصرفی به سرعت تمام بازار را در بر گرفت و به کشورهای مختلف دنیا وارد شد و مورد استفاده های بسیاری قرار گرفت. لمینت های اولیه کیفیت امروز را نداشتند اما تا پایان دهه 1980 پیشرفت قابل ملاحظه ای در آن ها به وجود آمد. لمینت در حقیقت نوعی پوشش پلاستیک است که علاوه بر صنعت چاپ و بسته بندی در صنایع مختلف دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در حال حاضر در صنعت بسته بندی کارتن های لمینتی طرفداران بسیاری دارد که می توان به کمک این جعبه های با کیفیت کالاهای گران قیمت و همچنین کالاهایی که نیازمند نگهداری بیشتری در حمل و نقل هستند را بسته بندی کرد. کارتن لمینتی از یک لایه اصلی تشکیل شده است که لایه پایه آن از جنس یک ورق نازک پلاستیک است.

این لایه مانع جذب رطوبت می شود. لایه ضخیم و در واقع لایه میانی از پایه کامپوزیت تشکیل شده است و لایه رویی نیز یک لایه تزئینی است که بسته به فرآیند تولید این لایه ها کم و زیاد می شوند. لمینت در صنعت بسته بندی از سلولز و رزین تشکیل می شود. و کلیه کارتن هایی که از این جنس ساخته می شوند بسیار مقاوم، مستحکم و در عین حال بسیار زیبا و شیک هستند.

کارتن لمینتی
کارتن لمینتی

لمینت در واقع نوعی پوشش پلاستیکی است که علاوه بر اینکه درکارتن سازی نقش دارد، در صنایع دیگر هم استفاده می شود.

فرآیند لمینیشن در بسته بندی

لمینیت فرآیندی است که از طریق آن دو یا چند تار بسته بندی انعطاف پذیر با استفاده از یک عامل باندینگ به یکدیگر متصل می شوند. بسترهای تشکیل دهنده تارها ممکن است از فیلم ها، کاغذها یا فویل های آلومینیومی تشکیل شوند. به طور کلی، یک چسب روی لایه بستر کمتر جذب می شود، پس از آن، تار دوم روی آن فشار داده می شود تا لمینیت دوبلکس یا دو لایه ایجاد شود.

لمینیت تار برای بهبود ظاهر و خواص بازدارنده زیرلایه ها استفاده می شود.

انتخاب مناسب ترین فرآیند لمینیت تار عمدتاً با استفاده نهایی از محصول تعیین می شود. تعدادی فناوری مختلف در دسترس است که کاربردهای گسترده ای را در صنایع بسته بندی مواد غذایی و غیرغذایی و همچنین برای ساخت لمینت های فنی برای بخش های انرژی خورشیدی و پانل های عایق پوشش می دهد.

چاپ بر روی لمینت چگونه انجام می شود؟

یکی از بهترین راه های بسته بندی که در بازار فروش طرفداران بسیاری دارد استفاده از کارتن لمینتی است. چاپ مناسب و با کیفیت از پارامترهای این نوع بسته بندی به شمار می رود که توسط ماشین آلات مخصوص این کار صورت می گیرد. لیتوگرافی بر روی لمینت عملکردی است که یک فرآیند چاپ گرافیکی بر روی کاغذ می باشد.

این نوع چاپ در حقیقت نوعی لمینت را چاپ می کند که بسیار ماندگار و زیبا است. چاپ لیتوگرافی یک روش آسان و کاربردی برای چاپ هر لوگو و طرحی بر روی کارتن های ساده و البته کارتن لمینتی است. از آن جایی که چاپ لمینت یک پوششUV را بر سطح کاغذ یا مقوا چاپ می کند بسیار با کیفیت و ماندگار است.

در این نوع چاپ صفحه کاغذ به دو قسمت مثبت و منفی تقسیم می شود که صفحه مثبت جوهر را که به روغن مخصوص آغشته است را دریافت کرده و آب را دفع می کنند صفحه منفی نیز وظیفه استخراج آب را انجام می دهد و جوهر را از صفحه مثبت حذف می کند.

به این ترتیب تصاویر از رسانه چاپی منتقل می شود و بر روی مقوا یا کارتن یا هر گونه کاغذ دیگر چاپ می شود. لیتوگرافی بر روی کارتن لمینتی یک روش بسیار مقرون به صرفه برای تولید و بسته بندی به شمار می رود. البته بر روی کارتن لمینتی چاپ دیجیتال و دیگر روش ها نیز اعمال می شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

معرفی انواع کارتن لمینتی

یک برچسب خوب به محصولات شما اجازه می دهد تا اولین معرفی عالی را به مشتریان بالقوه داشته باشند. با این حال، خراش ها و سایر اشکالات آسیب می توانند پیام شما را بدون محافظت مخدوش کنند.

لمینیت لیبل به شما این امکان را می دهد که یک فیلم محافظ به سطح لیبل خود اضافه کنید. هنگامی که لیبل شما چاپ می شود، لمینیت به عنوان پوسته دوم عمل می کند که از طرح شما در برابر خراش محافظت می کند و مقداری ضد آب برای مواد پایه شما فراهم می کند. با این حال، این لمینت ها بسته به نوع لمینیتی که استفاده می کنید، می توانند مزایای بیشتری را ارائه دهند.

در حالی که لمینت ها به طور کلی قابلیت های محافظتی را ارائه می دهند، انواع خاصی از لمینیت می توانند جلوه های تزئینی را به برچسب شما اضافه کنند. این تنوع به شما امکان می دهد بسته به زیبایی شناسی مورد نظر خود، لمینت های مختلفی را انتخاب کنید.

سایر ورقه‌ها نیز می‌توانند احساس برچسب شما را تغییر دهند یا قابلیت‌های خاصی را ارائه دهند که توسط سایر محافظ‌ها ارائه نمی‌شود. به طور کلی لمینت های استفاده شده در کارتن لمینتی به پنج نوع تقسیم می شوند.

 1. براق
 2. مات
 3. نرم
 4. چرم
 5. انتقال حرارتی
 • لیمنت براق

اگر می‌خواهید لیبل‌هایتان بدرخشند، لمینت‌های براق را دوست خواهید داشت. این لمینت‌ها نور را از روی برچسب شما منعکس می‌کنند تا ظاهری صاف و براق داشته باشند که طراحی شما را برای مشتریان گذرا جذاب می‌کند.

 • لمینت مات

اگر مدل براق سلیقه شما نیست، لمینت مات ظاهر ظریف تری برای لیبل های شما ایجاد می کند. روکش مات سطح لیبل شما را کدر می کند به طوری که به هیچ وجه زیاد نمی درخشد – اما این بدان معناست که برچسب شما به دور از کدر شدن است.

این لمینت‌ها می‌توانند ظاهری نرم و لطیف ایجاد کنند که به عناصر و رنگ‌های خاص اجازه می‌دهد برخلاف روکش مات عمیق‌تر و روشن‌تر ظاهر شوند.

 • لمینت نرم

در حالی که روکش‌های مات می‌توانند برچسب‌های شما را در لمس نرم جلوه دهند، سایر لمینت‌ها می‌توانند پوششی مخملی و مات ایجاد کنند. لمینت های لمسی نرم کیفیت لمسی را به برچسب های شما اضافه می کنند که مصرف کنندگان می توانند آن را احساس کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که حس یک محصول می‌تواند به خریداران کمک کند، به این معنی که اگر شما زیبایی مخملی را می‌خواهید، لمینت‌های لمسی نرم می‌توانند تفاوت‌آفرین باشند.

 • لمینت چرم

اگر ظاهر ناهموار و بافتی مواد برچسب کاغذی را دوست دارید اما قابلیت های عملکردی یک پوسته را می خواهید، لمینت های چرمی به شما کمک می کنند تا بهترین های هر دو دنیا را به دست آورید. لمینت های چرمی به شما این امکان را می دهند که جلوه های هوازده و چروکیده را روی پوسته ها بازسازی کنید.

این نوع لمینت بر روی رنگ‌های تیره که به شما امکان می‌دهند بافت برچسب خود را برجسته کنید، بهترین کار را انجام می‌دهد، بدون اینکه مجبور باشید برچسب‌های کاغذی را با جوهر پر کنید یا با مشکلات احتمالی دوام مواجه شوید.

کارتن لمینتی
کارتن لمینتی
 • لمینت انتقال حرارتی

بر خلاف انواع دیگر لمینت ها، پوشش های انتقال حرارتی بیشتر برای مواردی انتخاب می شوند که قصد دارید در آینده روی لیبل های خود چاپ کنید.

این لمینت‌ها به شما امکان می‌دهند از چاپگرهای حرارتی برای چاپ روی برچسب‌های خود استفاده کنید، در حالی که لمینیت‌های دیگر ممکن است از چسبیدن جوهر جلوگیری کنند.

به عنوان مثال، یک اغذیه فروشی با برچسب مارک ممکن است بخواهد وزن و قیمت هر سفارش را روی برچسب خود چاپ کند. لمینت های انتقال حرارتی به این نوع مشاغل اجازه انجام این کار را می دهند و در عین حال ظاهری براق، مات یا نوع دیگری به برچسب های خود می بخشند.

مراحل تولید کارتن لمینتی

کارتن لیمنتی در چند مرحله تولید می شود که به اختصار این مراحل را برای شما بازگو می کنیم:

 1. طراحی کردن طرحی که می خواهید روی آن چاپ کنید
 2. طراحی کردن خط تیغ
 3. ساختن قالب کارتن
 4. گرفتن زینک
 5. پستر را چاپ کردن
 6. در صورتی که نیاز باشد بر روی چاپ سلفون کشیده می شود
 7. انجام عملیات لمینت
 8. تیغ زدن و دایکات
 9. منگنه کردن
 10. بسته بندی کردن
 11. و در آخرین مرحله ارسال بسته بندی انجام شد

تفاوت کارتن لمینتی با کارتون معمولی چیست؟

برای تولید کارتن لمینتی، تولیدکننده این نوع کارتن باید مراحل چاپ و کارتن سازی را به صورت جداگانه انجام دهد. مراحل تولید جعبه و کارتن لمینتی به این شکل است که در ابتدا تولید کننده کارتن لمینتی، طرح مورد نظر را روی مقوا توسط ماشین چاپ افست چاپ می کند سپس مراحل بعدی را انجام می دهد.

در مرحله بعد لمینت مقوای چاپ شده را روی ورق کارتن می چسباند و سپس وارد مراحل ساخت کارتن می شود. اما در فر آیند تولید کارتن معمولی به طور همزمان دستگاه چاپ فلکسو با مراحل کارتن سازی اقدام به چاپ طرح روی ورق کارتن می کند. اما چاپ فلکسو در مقایسه با چاپ لمینتی از کیفیت پایین تری برخوردار است و در ساخت کارتن معمولی عملیات لمینت از فرآیند تولید حذف شده است. در کارتن معمولی و بدون لمینت، چاپ بر روی خود ورق کارتن صورت می گیرد که باعث کاهش کیفیت طرح چاپی و استحکام کارتن نیز می شود.

کاربرد ها و موارد استفاده کارتن لمینتی

کارتن لمینتی در صنایع مختلف بسته بندی کاربرد های متفاوتی دارد زیرا بسته بندی کارتن لمینتی خاص است و با ویژگی های منحصر بفردی که دارد می تواند روی فروش محصول و جذب مشتری تاثیر بسزایی داشته باشد. از جمله این کاربرد ها می تواینم موارد زیر را نام ببریم:

 1.  رستوران و نوار منوها
 2.  کتاب‌ها و صفحات
 3.  مجموعه بسته‌های تبتی
 4.  کارت‌های بازرگانی
 5.  بخش های آموزشی
 6.  چک لیست
 7.  نقشه‌ها و نمودار‌ها
 8.  موارد تبلیغاتی و فروش
 9.   لیست قیمت‌ها
 10. عکس و کارت
کارتن لمینتی
کارتن لمینتی

بهترین نوع کارتن لمینتی

برچسب های محصولات در سبک های بسیار متفاوتی عرضه می شوند. مهم نیست که کدام زیبایی شناسی را ترجیح می دهید، مهم است که از طراحی خود در برابر آسیب محافظت کنید. برای انجام این کار، باید بفهمید که کدام نوع محافظت برای نیازهای شما بهترین است، چه لمینت یا گزینه دیگری.

لمینت‌ها معمولاً بهتر از کاغذ به مواد فیلم یا پوسته می‌چسبند، در حالی که لاک‌ها با گوشه‌ها و سوراخ‌هایی که در مواد کاغذی یافت می‌شوند مطابقت دارند. شما همچنین می توانید یک لاک الکل در بالای لمینت اضافه کنید تا واقعاً برخی از عناصر طراحی ظاهر شوند. امکانات زیادی برای تقویت طراحی و محافظت از برچسب شما وجود دارد که بدون راهنمایی ممکن است کمی سخت باشد.

خوشبختانه، یک شرکت بسته بندی خوب می تواند به شما کمک کند تا گزینه های خود را بسنجید. در صنعت کارتن، ما با شما همکاری می کنیم تا جزئیات مناسب برای طراحی شما را شناسایی کنیم، از جمله انتخاب مواد و محافظت. برای سرمایه گذاری بر روی برچسب های مناسب برای کسب و کار خود، همین امروز با ما تماس بگیرید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *