تولید کارتن

5/5 - (2 امتیاز)

 کارتن سازی یکی از مهم ترین صنایع در کشور ما به شمار می رود. این صنعت به دلیل کاربرد بسیار بالای کارتن برای بسته بندی محصولات در جهان امروز کاربرد زیادی دارد.

صنعت کارتن در این نوشته قصد دارد شما را با مراحل مختلف کارتن سازی آشنا بکند تا بتوانید بهترین خرید را در این حوزه انجام دهید.

فرایند کارتن سازی

در نخستین مرحله در تولید کارتن، باید توجه داشته باشیم که مشتری چه انتظاری از بسته بندی مناسب برای محصولات خود دارد؟ ?

چرا که این عملکرد بسته بندی است که نوع و کیفیت کارتن را تعیین می نماید. منظور ما از عملکرد بسته بندی در حقیقت عملکرد تکنیکی و حفاظتی، عملکرد اقتصادی یا مقرون به صرفه بودن، عملکرد اطلاع رسانی بسته بندی و عملکرد تبلیغاتی آن است.

بنابراین این نکته حائز اهمیت است که قبل از طراحی و تولید کارتن با توجه به نیاز مشتری خود فرایند تولید را انجام دهید و بعد از تایید نهایی، کار طراحی روی بسته را شروع کنید.
بعد از عبور از مرحله اول تولید کارتن، جزییات لازم به عنوان برنامه تولید محصول به واحد تولید ورق کارتن ارائه می شود تا این واحد ورق و مقوای مورد نیاز را تولید نماید.

در برخی از واحدهای تولیدی از ضایعات کاغذ و در برخی دیگر از پالپ چوب استفاده می شود تا خمیر کاغذ لازم ساخته شود. از این خمیر برای تهیه کاغذ بسته بندی استفاده می شود و سپس سایزهای مورد نیاز روی آن ها انجام می شود و در ادامه فرایند چسباندن کاغذ صورت می گیرد و سپس کارتن از کارخانه کاغذ سازی به واحد تولید ورق و مقوای کارتن فرستاده می شود.

بعد از اینکه، ورق و مقوای کارتن از واحد تولید ورق کارتن تحویل گرفته شد، با توجه به نوع کارتن سفارش داده شده دستگاه مرتبط مشخص می گردد تا در نهایت مراحل تهیه کارتن صورت بگیرد. این فرآیند می تواند در یک خط تولید پیوسته و یا به وسیله دستگاهی مجزا انجام شود. همچنین این فرآیند معمولا با مرحله چاپ شروع می شود.

همچنین در صورت امکان و تمایل مشتری، می توان از دستگاه لمینت به جای چاپ مستقیم بر روی کارتن استفاده نمود. در نهایت، فرآیند چاپ و خط، برش دادن، دایکات کردن، لبه چسبانی و تا کردن ورق کارتن برای ساخت کارتن صورت خواهد گرفت. در پایان نیز با اتمام فرایند کارتن سازی، محصول سفارشی به آدرس خریدار بارگیری و ارسال می گردد.

به خاطر داشته باشید که: کاغذ اصلی ترین ماده در فرآیند بسته بندی به شمار می رود. جالب است که بدانید این کاغذ از دو منبع پالپ چوب یا ضایعات کاغذ تولید می گردد.

 

کارتن سازی
کارتن سازی

انواع کارتن در صنعت کارتن سازی

کارتن آمریکایی یا معمولی

کارتن معمولی یا کارتن آمریکایی یکی از متداول ترین و کاربردی ترین مدل‌ها در صنعت کارتن سازی می ‌باشد. در کارتن معمولی دو درب بیرونی آن نصف طول دو درب دیگر آن هستند. در واقع این کارتن دارای چهار درب در سطح بالا و چهار درب در سطح پایین خود می باشد. همچنین تولید این نوع کارتن به وسیله ماشین های دارای یونیت چاقو و چاک زن انجام می شود.

کارتن های لمینتی

تولید کنندگان کارتن مانند سایر تولید کنندگان خواهان نمایش هر چه بهتر محصولات خود می باشند، برای این دسته از تولید کنندگان کارتن های لمینیتی انتخاب به جایی به نظر می رسد؛ چرا که کارتن های لمینیتی با امکان نمایش رنگ ها با بهترین کیفیت و برخورداری از حداکثر ظرفیت چاپ، جلوه های بصیری بی نظیری را برای کارتن به وجود می آورند. البته این موضوع منوط به استفاده از یک طرح هوشمندانه و خلاقانه نیز می باشد.?

کارتن دایکات یا مدل دار

 این کارتن ها به وسیله دستگاه دایکات که به شکل قالب فلزی است، برش داده شده و تبدیل به کارتن های مدل دار می شوند. در این نوع کارتن، تنها محدودیت تخیل و خلاقیت است؛ چرا که با توجه به استفاده از قالب در این نوع کارتن ها، امکان طراحی فرم ها با توجه به قالب های موجود وجود دارد؛ اما نگران نباشید! طرح های متفاوت و خاصی در بین قالب های موجود وجود دارد که حتما نظر شما را جلب می کند.

توجه! نکات مهم در مورد کارتن دایکات را نیز در صنعت کارتن بخوانید!?

کارتن های استاندارد

این نوع از کارتن در فرایند کارتن سازی بیشترین تقاضا را نسبت به انواع دیگر به خود اختصاص داده است. کارتن های استاندارد طیف وسیعی از سایز را در بر می گیرد. در واقع می توان گفت که: با استفاده از دستگاه فلکسو با سرعت بالا و تا 4 رنگ این کارتن ها چاپ و تولید می شوند. در فرایند کارتن سازی این نوع از کارتن برخلاف کارتن دایکاتی احتیاجی به قالب برای مشخص نمودن سایزهای مختلف نیست و همچنین این پدیده می تواند فرایند کارتن سازی را آسان تر بکند و قیمت این کارتن ها را کمتر از سایر موارد بکند.

مقایسه کارتن معمولی و کارتن لمینتی در فرایند کارتن سازی

کارتن معمولی و کارتن لمینتی در مراحل تولید با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. در طی فرآیند تولید کارتن معمولی همزمان با مراحل کارتن سازی ( یعنی انجام دایکات و لب چسب، دستگاه چاپ نیز کار چاپ طرح روی ورق کارتن را انجام می دهد. در این فرآیند به دلیل اینکه عملیات لمینت وجود ندارد و کار چاپ نیز فقط روی ورق کارتن انجام می گیرد، کیفیت طرح چاپ و مقاومت کارتن پایین تر از کارتن های لمینتی است.

حال، این پرسش مطرح می شود که فرایند فرآیند کارتن سازی برای کارتن های لمینتی چگونه است؟? باید گفت که: مراحل چاپ و کارتن سازی برای این کارتن ها به صورت جداگانه انجام می شود. در مراحل تولید کارتن لمینتی ابتدا به وسیله ماشین چاپ افست  طرح مورد نظر روی مقوا چاپ می شود و در مرحله بعد مقوای چاپ شده را روی ورق کارتن لمینت چاپ می کنند و در ادامه مراحل کارتن سازی آغاز می شود.

کارتن سازی
کارتن سازی

انواع کارتن ها از نظر استحکام بسته بندی برای محصولات مختلف

کارتن‌های مونو

فرایند کارتن سازی کارتن مونو در شکل‌ها، الگوها و اندازه‌های مختلف وجود دارد. رنگ و چگونگی چاپ آن نیز  براساس نوع محصول انتخاب می شود.

کارتن بوش

یکی دیگر از انواع کارتن های بسته بندی که برای نگهداری مواد غذایی، مایعات و پودرها استفاده می‌شوند تا محصول داخل آن سالم باقی بماند. کارتن های بوش می باشند.

کارتن چند لایه

اگر دوام کارتن برای شما مهم ترین ویژگی آن محسوب می شود، حتما این کارتن را انتخاب کنید! کارتن چند لایه مخصوص مشتریانی است که می خواهند بسته بندی مناسبی برای محصول حساس و شکننده ی خود انتخاب بکنند.??

کارتن پنجره ای

اگر فروشنده ی محصولات آرایشی، بهداشتی و تزیینی هستید و یا می خواهید بسته بندی شکیلی برای هدیه خود انتخاب کنید، کارتن پنجره ای با قابلیت نشان دادن محصولی که درون آن قرار گرفته است، بهترین انتخاب برای شما محسوب می شود.

کارتن راه راه

یکی از انواع کارتن‌ها در صنعت کارتن سازی، کارتن‌ های راه راه است. برخی این کارتن ها را با اسم هایی مانند: تخته موج‌دار، تخته فیبر راه راه یا تخته ترکیبی نیز می‌ شناسند و معمولا اکثر افراد این نوع از کارتن ها را جعبه مقوایی قهوه‌ای می نامند. فرض کنید، قصد دارید منزل خود را تغییر دهید و برای جابه جایی وسایل خود به دنبال کارتنی محکم و مطمئن هستید. کارتن راه راه در همچین مواقعی بهترین انتخاب محسوب می شود! بسیاری از شرکت ها نیز برای جابه جایی قطعات خود از این نوع کارتن های محکم استفاده میکنند.

انواع کارتن ها در فرایند کارتن سازی از نظر اندازه و شکل ظاهری

کارتن بایگانی

همانطور که از اسم این کارتن مشخص است، برای بایگانی یا ذخیره به مدت طولانی استفاده می شود. ظاهر کارتن های بایگانی به شکل درب جدا یا چسبیده است. از ویژگی های مثبت آن نسبت به انواع کارتن های موجود در بازار می توان به: قیمت پایین و پایداری بالا پس از بایگانی اشاره کرد. همچنین می‌توانید روی آن‌ها اطلاعات و جداول مورد نیاز متناسب با کاربرد خود را نیز اضافه کنید.

از این کارتن ها برای بایگانی مستندات، سوابق جنایی، سوابق پزشکی، حساب‌های شرکت‎ ها، سوابق کارمندان و نگهداری اسناد بسیار مهم و با ماندگاری بالا استفاده می‌شود.?

کارتن سینی شکل

همانطور که از اسم انتخابی برای این جعبه مشخص است، شبیه به سینی می باشند و محصول داخل آن دیده می‌شود. محتوا در این نوع از کارتن ها باید از بالا قرار بگیرد. از کارتن های سینی شکل اغلب موارد برای حمل محصولاتی مانند مواد غذایی، آشامیدنی، بطری، نوشابه و غیره استفاده می‌کنند.

کارتن تلسکوپی

این نوع کارتن بر خلاف سایر موارد ذکر شده از دو تکه کارتن تشکیل می شود و این دو تکه شبیه به یک درب است و انگار تلسکوپی روی تکه دیگر این کارتن موجود است. باید گفت که: هر چقدر طول کشوی پایینی بیشتر باشد، استحکام آن نیز بالاتر است. فرض کنید، شما تولید کننده ی محصولات شیشه ای هستید و مانند سایر تولیدکنندگان برای جابه جایی و بسته بندی محصول خود به کارتنی نیاز دارید که منجر به آسیبی به محصول شما نشود! در مثالی که بیان شد بهترین انتخاب برای بسته بندی محصولات شیشه ای شما کارتن تلسکوپی است. ?

کارتن سازی
کارتن سازی

کارتن‌های تخم‌مرغ

یکی دیگر از انواع کارتن ها در صنعت کارتن سازی که طرفداران بسیاری نیز دارد، کارتن‌های تخم‌مرغ یا سینی هایی هستند که برای محافظت کامل از تخم‌مرغ‌ها در زمان جابه‌جایی ساخته شده‌اند. در فرایند کارتن سازی کارتن های تخم‌مرغ معمولا از خمیر قالب و روزنامه بازیافتی استفاده می‌ شود تا تخم مرغ ها از هرگونه آسیب اعم از شکستگی و یا در معرض دمای بسیار بالا یا پایین قرار گرفتن، در هنگام نقل انتقال دور بمانند.

کارتن‌های اسپتیک

کارتن های اسپتیک نیز یکی از انواع پر کاربرد کارتن ها در صنعت کارتن سازی می باشد. جنس کارتن های اسپتیک از ورقه‌های بسته‌بندی مایع، فویل و پلی اتیلن است و برای نگهداری مایعات نیز از آن استفاده می‌شود. یکی از مهم ترین مزیت های این نوع از کارتن ها وزن پایین آن است که موجب کاهش هزینه حمل و نقل می شود. برای بسته بندی فرآورده‌های از پیش ضدعفونی شده ای مانند شیر، آب‌ میوه، سوپ و ماست از این کارتن ها استفاده می شود. به طور خلاصه مزایای استفاده از کارتن اسپتیک عبارت از: صرفه‌جویی در هزینه‌ها، محافظت کامل از محصول، ماندگاری دراز مدت و راحتی مصرف‌کننده نهایی است.

مهم ترین مزیت این کارتن ها که موجب تمایز آن از سایر موارد ذکر شده می شود این است که در برابر آب و سایر مایعات مقاومت بسیار بالایی دارند! ??

حال، هدف استفاده از این کارتن‌ها چیست؟ هدف از استفاده این کارتن ها محافظت از محتوای داخلی محصولات در مقابل باکتری‌ها، نور، بخار و حفظ عطر و طعم آن است.

صنعت کارتن سازی در ایران

همان طور که پیش تر گفته شد. یکی از صنایع مهم کشور ایران صنعت کارتن سازی است که موازی با صنایع مهمی مانند: صنعت کشاورزی و صنایع غذایی پیش می رود. این صنعت یکی از زیرمجموعه های صنعت چاپ به شمار می رود. حدودا 70 سال از آمدن این صنعت در کشور ما می گذرد. در زمان گذشته، به دلیل نبود تجهیزات و فناوری های لازم کارتن سازهای کمی در کشور وجود داشتند؛ اما امروزه شرکت های تولید کننده کارتن زیادی در کشور وجود دارند و از طرف دیگر نیز مصرف کنندگان این محصول استقبال زیادی از صنایع کارتن سازی کرده اند.

کارتن سازی
کارتن سازی

پاسخ به برخی سوالات در زمینه ی سفارش کارتن

✅ برای ثبت سفارش کارتن ها باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگام ثبت سفارش کارتن باید به موارد مانند ابعاد محصول، نوع چاپ و تعداد تیراژ کارتن برای ثبت سفارش دقت کرد.

✅ آیا صنعت کارتن، سفارش کارتن از سایر شهرها هم قبول می کند؟

بله صنعت کارتن از تمامی شهرهای کشور سفارش قبول می کند.

✅ چقدر زمان می برد تا صنعت کارتن سفارشات را تحویل دهد؟

به طور معمول دو روز بعد از ثبت سفارش کارتن مورد نظر شما تحویل داده می شود.?

✅ قیمت گذاری کارتن ها در صنعت کارتن بر چه مبنایی انجام می شود؟

صنعت کارتن منصفانه ترین قیمت ها را برای مشتریان در نظر گرفته است؛ چرا که هموار بزرگ ترین هدف صنعت کارتن این بوده است که محصولات خود را با بهترین کیفیت و سود حداقلی خود به مشتریان ارائه دهد.

✅ چگونه می توانیم پیش از خرید کارتن، قیمت حدودی آن را بدست آوریم؟

در سایت صنعت کارتن سیستمی برای محاسبه آنلاین قیمت کارتن وجود دارد تا شما مشتریان پیش از خرید قیمت حدودی سفارشتان را بدست آورید.?

سخن پایانی درمورد صنعت کارتن سازی

حال که با انواع کارتن برای بسته بندی محصولات مختلف آشنا شدید و دانستید که تولید کنندگان صنعت کارتن سازی با بالا بردن کیفیت محصول خود تمامی پارامترهای مورد نیاز برای سلامت محصول شما در پروسه ی بسته بندی را در نظر گرفته اند، بهتر است بار دیگر با مرور مطالب فوق جمع بندی بکنید و بهترین کارتن برای محصول خود را خریداری کنید. ??

در واقع شما با این کار با یک تیر دو نشان زده اید؛ هم از سلامت کالای خود مطمئن می شوید و مرجوعی کمتری دارید و هم مشتریانتان شما را به عنوان فروشنده ای می شناسند که به کیفیت و بسته بندی محصول بیشتر از سود شخصی اهمیت می دهد!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *