لایه های مختلف کارتن

لایه های مختلف کارتن

لایه های مختلف کارتن | صنایع کارتن سازی یکی از صنایع مهم و تخصصی محسوب می شود که امروزه با افزایش نیاز تولیدکننده ها به تنوع در بسته بندی محصولاتشان مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.
به طوری که اکثر مدیران کارخانجات دارای تیم طراحی و ایده پردازی در مجموعه خود هستند تا مناسب ترین و جذاب ترین کارتن را برای کالاهای خود ارائه دهند .
به دلیل توجه کم دست‌اندرکاران صنعت کارتن سازی نسبت به آموزش وتکیه بر فرهنگ شفاهی سطح کمی و کیفی کارتن‌های تولیدی نسبت به کارتن‌های خارجی دارای معایب و مشکلاتی در ساخت و چاپ می‌باشد.

بهترین و زیباترین بسته بندی

استفاده از رنگ ها و تایپوگرافی ها، اشکال مسطح و هندسی، استفاده از تضادهای رنگ مثل سیاه و سفید، افکت های چاپ متالیک و پنتون همه به ایده پرداز کمک می کند که جعبه اختصاصی محصول شما را خاص تر از قبل کند.
مشتریان پیش از آنکه کالای بسته بندی شده را ببینند و لمس کنند جعبه آن را می بینند پس مسئولیت ابتدایی تحت تاثیر قراردادن مشتری برای انتخاب از بین هزاران کالای مشابه دیگر بر عهده بسته بندی کالاست.
کارتن از 3 لایه ساخته می شود که لایه رویی و زیری کارتن ها از کاغذ لاینر استفاده می شود و لایه میانی آنها کاغذ کنگره دار یا به اصطلاح فلوتینگ استفاده می کنند.

کاغذ کرافت (کاغذ رویی کارتن)

کاغذ رویی کارتن از اجزای مهم کارتن است، وزن پایه کاغذ رویه‌ از350-125 متغیر است، اگر چه وزن‌های پایه کمتر از 100، به منظور تولید جعبه‌های کوچک کافی است. کاغذ رویه معمولا یک فرآورده دولایه ‌است که شامل لایه رویی و لایه پایه ‌است.

این کاغذ با استفاده‌ از انواع مختلف لایه‌های رویی و بکارگیری انواع مختلف مواد اولیه تولید می‌شود (عمدتا به روش کرافت و یا شبه کرافت ). هم الیاف دست اول (عمدتا سوزنی برگان و یا خمیر حاصل از خاک اره) و هم الیاف باز یافتی در تولید این کاغذ استفاده می‌شود.

کاغذ تولید شده‌ از الیاف دست اول را معمولا کرافت لاینر و کاغذ حاوی الیاف بازیافتی را تست لاینر می‌نامند.

کاغذ فلوتینگ

اگر نگاهی به کارتن های اطراف خود بیاندازیم متوجه می شویم که در اکثرا کارتن هایی که برای اجسام سنگین استفاده شده و نیاز به کارتن مقاوم دارند یک لایه تا دولایه کارتن کنگره ای استفاده شده است.
این کاغذ واسطه کاغذ فولتینگ نامیده می شود که از خشک کردن ضایعات کشاورزی به دست می آید و موجب محکم شدن و انعطاف پذیری کارتن می شود.

کاغذ لاینر

این کاغذ در پاره‌ای از خصوصیات مانند مقاومت در برابر رطوبت و یا مقاومت‌های ذاتی الیاف با کاغذ رویه مشترکند ولی نیاز به صافی مناسب برای چاپ و یا اندود شدن با الیاف رنگبری شده جهت سفید کردن برای چاپ و غیره را ندارند.

این کاغذها می‌توانند از 100% الیاف بازیافتی ساخته شوند ولی از نظر بهداشتی باید در رتبه قابل قبولی باشند چرا که ممکن است در بعضی از موارد، در تماس با محصولات خوراکی موجب ایجاد بوی بد شده و عطر نامطبوعی در این مواد شوند.

کاغذهای مورد استفاده در لایه‌های میانی کارتن‌های پنج لایه و هفت لایه نیز از همین نوعند که در این موارد فقط نقش اتصال دهنده و حجیم کننده را دارند. عمده کارخانه‌های کاغذ داخل این کاغذ را برای مصارف کارتن‌سازی تولید می‌کنند.

 

مطاله کنید :

CMYK چیست؟

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *