دایکات یا برش قالب

دایکات یا برش قالب

دایکات یا برش قالب | عبارت دایکات ( Die Cutting) را می توان فرآیند برش مقوا (برش دایکات)، انواع کارتن ( تولید کارتن دایکاتی )، پلاستیک، ورقه های فلزی، کاغذ به شکل های خاص و با استفاده از دستگاه دایکات در کارتن سازی پیشرفته برای تولید انبوه تعریف کرد. در واقع از طریق ماشین دایکات یک شکل را با ابعاد کاملا دقیق و مشابه به تعداد انبوهی بدون دخالت قیچی، شابلون و یا تیغ به صورت حرفه ای تولید کرد.

دایکات یا برش قالب چیست

در  فناوری دایکات (die cut) که ترجمه فارسی آن برش قالب میباشد میتوانبر روی انواع مواد مانند کاغذ، کارت، مقوا و… با هر شکل و اندازه‎ای که خواست برش ایجاد کرد. این روش، در بسیاری از موارد برای تولید جعبه ( کارتن ) بکار میرود. برای هر کاری، قالب مخصوص به آن کار طراحی و ساخته میشود. تیغه وارد مواد شده و آنها را برش میزند.معمولا جنس آنها از فولاد میباشد که با پوشش پلاستیکی محافظت میشوند. در دایکات فرایندی به نام برش بوسه داریم در این روش فقط قسمتی از متریال توسط دستگاه برش میخورد مثلا از این فرایند برای تولید انواع برچسب و کاغذها پشت چسبدار استفاده میشود . در روشهایی که برای تولید کارتن استفاده میشود چین خوردگی‎هایی داریم. این چین خوردگی‎ها باعث میشود که دقت برای تولید جعبه بالاتر برود و درصد خطا به حداقل کاهش یابد.

 

در فرآیند دایکات مفاهیمی وحود دارد که هر کدام دارای تعاریفی هستند که این تعاریف عبارت اند از:

برش: به برش دقیقی که دور تا دور طرح چاپی انجام می شود برش گفته می شود.

خط تا: خم کردن یا همان تا کردن بدون هیچ ترک خوردگی در محول را خط تا می گویند.

برجسته سازی: به منظور برجسته کردن قسمتی از طرح چاپی بر روی ورق چاپی که این کار در مرحله قالب زنی آن هم همزمان با برش و خط تا بر روی طرح چاپی انجام می شود.

سوسه گیری: به جدا کردن شیت از قالب گفته می شود.

پوشال برداری: در کار چاپ قسمت های اضافه آن جدا می شود که به این کار پوشال برداری گفته می شود.

 

چرا این تکنولوژی؟استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

دلایی زیادی را برای کاربرد و استفاده از die-cut بیان کردیم اما اگر بخواهیم دقیق‎تر بگوییم در دایکات امکان سفارشی کردن سفارش وجود دارد. به این شکل که میتوان به هر شکل و قالبی که مشتری خواست کاغذ و مقوا را برش داد! همین نکته کافی بود تا متوجه شویم که میتوان با این فرایند به عنوان مثال یک جعبه اختصاصی برای یک هدیه زیبا ساخت، ترکیب دایکات و چاپ متالایز ( در برش بوسه )میتواند جعبه‎های منحصر به فرد و زیبایی را خصوصا برای هدیه دادن به دوستان و نزدیکان ایجاد کند.

 

 برای تولید دایکات از دستگاه هایی استفاده می شود. استفاده از دستگاه های دایکات جهت تولید کارتن دایکاتی باعث صرفه جویی در زمان می شود و شکل های بدست آمده کاملا یکسان و حرفه ای هستند. استفاده از کارتن های دایکاتی در صنعت بسته بندی بسیار حائز اهمیت هستند زیرا به دلیلی طراحی اصولی باعث می شود تا محصولات بهتر در درون آن ها قرار گیرند.

آخرین مطلب :

انواع دستگاه در ساخت جعبه

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *