جعبه هاردباکس

جعبه هاردباکس


Rate this post

جعبه هاردباکس، یکی از رایج ترین سبک های بسته بندی هستند که اگر شما میخواهید محصولاتتان بدون ذره ای آسیب به دست مشتریانتان یا حتی دوستانتان برسد بهتر است در ادامه این مطلب همراه ما باشید.جعبه هاردباکس اغلب برای بسته بندی محصولات لوکس و گران قیمت به کار می‌روند. ضخامت این جعبه ها که در شرکت های کارتن سازی مختلف ساخته می شوند، عموماً 4 برابر کارتن های تاشو بوده و نمی توان مستقیماً طرحی را بر روی آن چاپ کرد.

در عوض باید طرح مورد نظرتان را بر روی کاغذ یا هر ماده دیگری چاپ کرده و بر روی آن بچسبانید، طرح شما می تواند ساده یا لوکس و یا حتی تجملاتی باشد.

همانطور که از نامش پیدا است، جعبه هاردباکس استحکام و دوام بالایی دارند.به عنوان مثال یک جعبه کفش کلاسیک را در نظر بگیرید.

کفش های لوکسی که خریداری می کنید اغلب در قالب جعبه هاردباکس بسته بندی شده اند. بسته بندی محصولات آیفون و سایر لوازم الکترونیکی لوکس و گران قیمت نیز از جنس جعبه سخت است.

جعبه های سخت هاردباکس
جعبه هاردباکس

بسیاری از محصولات زیبایی و آرایشی، محصولات غذایی گران قیمت و لوکس، طلا و جواهرات هم درون جعبه هاردباکس بسته بندی می‌شوند.

مزایا و معایب هاردباکس

جعبه هاردباکس در موارد و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده از آنها نشان دهنده ارزش بالای محصول است.

در این قسمت به معرفی برخی از پرمصرف ترین صنایع و موارد استفاده شرکت های آرایشی و بهداشتی از جعبه های عطر و ادکلن های لوکس و گران قیمت می پردازیم که اغلب به عنوان هدیه نیز استفاده می شود.

استفاده از جعبه هاردباکس در شرکت های تلفن همراه در این صنعت بسیار رایج است و به وفور دیده می شود. دلیل آن این است که چنین محصولاتی به دلیل آسیب پذیری اولیه خود در تأثیرگذاری هستند. جعبه‌های آن‌ها باید از مواد قوی ساخته شده باشد و به اندازه کافی قوی باشد که صحت نام تجاری را تأیید کند.

زیورآلات دلیل اصلی استفاده از جعبه های سخت و صنعت جواهرات و کادو به دلیل اهمیت زیبایی چنین کالایی است و همچنین علاوه بر اهمیت جذابیت و زیبایی، یک موضوع امنیتی نیز می باشد که برای جواهرات بسیار مهم است.?✅

جعبه های سخت مزایای زیادی دارند. که برخی از آنها عبارتند از امکان مغناطیسی روی درب جعبه، حس خوشایندی که با لمس جعبه منتقل می شود و ظاهری ساده و در عین حال بسیار مجلل که همگی باعث افزایش طرفداران جعبه می شود.

تمامی محصولاتی که تولید می شوند 100% عالی نیستند و علاوه بر مزایایی که دارند معایبی نیز دارند. یک محصول را می توان با برچسب کیفیتی که با توجه به مقیاس ها، مزایا بیشتری نسبت به معایب داشته باشد، برچسب گذاری کرد.

جعبه‌های سخت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به‌عنوان مثال: وقتی از آهن‌ربا برای چسباندن درب جعبه به بدنه آن استفاده می‌شود، آهنربای مورد استفاده ممکن است خواص مغناطیسی و سالم بودن جعبه را در مدت طولانی از دست بدهد، و این یکی از معایب جعبه های سخت (هاردباکس) است.

جعبه های سخت (هاردباکس)
جعبه هاردباکس

جعبه هاردباکس چگونه ساخته می‌شوند؟

اغلب بخش های فرآیند تولید جعبه هاردباکس  یا با دست انجام می شود یا با استفاده از دستگاه یا هر دوی آن ها، همه چیز به تولید کننده این جعبه ها بستگی دارد. جعبه هاردباکس در ابتدا به شکل ورقه هایی هستند که به آن ها تخته تراشه چوب، تخته خاکستری یا تخته خام گفته می شود و رنگ آن شبیه به روزنامه است، البته می‌توان با رنگ کردن این تخته ها رنگ سطح داخلی جعبه ها را تغییر داد.

برای بریدن این تخته از قالب برش استفاده می کنند تا جعبه به شکل و ابعاد موردنظر برش بخورد. در همین حین با استفاده از قالب های شیارزن دیواره های کناری جعبه را شیار می زنند تا بتوان به راحتی آن ها را تا کرد. دیواره های جعبه را بر روی خطوط شیارخورده تا می کنند تا جعبه به شکل دلخواه درآید، سپس با کمک نوار چسب دیواره ها را به حالت ایستاده نگه می دارند و در نهایت وارد دستگاه نگه دارنده مربعی شکل می شود تا شکل خود را حفظ کند.

طرح بسته بندی را چاپ کرده و طوری برش می زنند که دقیقاً به شکل جعبه درآید، سپس آن را بر روی جعبه می چسبانند.??

طرحی که قرار است بر روی جعبه چسبانده شود را می توان بر روی انواع کاغذ یا مواد مختلف با بافت های گوناگون و در رنگ های متنوع چاپ کرد. می توان طرح را به صورت مات یا براق، نقش برجسته یا فویلی چاپ کرد.

می‌توان طرح بسته بندی را خیلی شل یا سفت در اطراف جعبه چسباند.

در ایام قدیم که این جعه ها به صورت کاملاً دستی تولید می‌شدند، طرح ها خیلی شل بر روی سطح جعبه چسبانده می‌شد. اما حالا این طرح ها را کاملاً سفت بر روی جعبه می‌چسبانند.

اما افراد می توانند به انتخاب خود آن را شل تر بچسبانند؛ در این صورت به نظر می‌رسد که جعبه ها دست ساز هستند و در نتیجه ظاهری گران و لوکس به خود می‌گیرند.

سبک های متفاوت جعبه های سخت

این جعبه هاردباکس اساساً از دو بخش تشکیل شده‌اند، پایه جعبه و درپوش آن (یا بخش فوقانی و بخش تحتانی). تنوع شکل و اندازه جعبه های سخت بسیار زیاد است.

می‌توان این جعبه ها را به شکل مربع، مستطیل، مثلث و V شکل و … طراحی کرد. اما در صنعت بسته بندی سبک های متفاوت جعبه سخت را بر اساس نوع درپوش هایشان دسته بندی می کنند.

و درست مثل بسیاری چیزهای دیگر در صنعت بسته بندی، این جعبه ها با متغیرهای متنوعی ساخته می شوند و می‌توان به صورت ترکیبی طراحی شان کرد، تولیدکننده ها نام ها را گاهاً به جای هم استفاده می کنند.

مدل های مختلفی از هارد باکس وجود دارد که تک تک آنها را بررسی می کنیم:

مدل تلسکوپی: شبیه جعبه های تلفن همراه است که داخل یکدیگر قرار می گیرند که برای امنیت بیشتر این جعبه ها را آب بندی می کند.

مدل کشویی: این مدل شبیه جعبه کبریت است که جعبه دارای قسمت برجسته روی در و جعبه است که به یکدیگر بسته می شوند.

مدل دودی: این مدل استایل کلاسیک و ساده ای دارد که درب آن به بدنه چسبیده و جدا نمی شود. آهنربا و خواص مغناطیسی را می توان در این نوع جعبه اعمال کرد.

محفظه این مدل همان طور که از نامش پیداست مانند دودی باز و بسته می شود و برای لوازم آرایشی لوکس یا لباس و وسایل الکترونیکی استفاده می شود.

تولید جعبه سخت با درب تلسکوپی

درب تلسکوپی یک مدل از جعبه های سخت (هاردباکس) است که تمام یا بخشی از پایه را می پوشانند.

در صورتی که تمام پایه را بپوشانند، به آن جعبه تمام تلسکوپی می گویند و زمانی که درپوش فقط بخشی از پایه را می پوشاند، به آن جعبه تلسکوپی ناتمام یا نیمه تلسکوپی می گویند.

جعبه های شکلات و شیرینی در زمره جعبه های تمام تلسکوپی دسته بندی می شوند، درپوش این جعبه ها تمام بخش پایه را می پوشاند. درپوش این جعبه ها دارای برش های انگشتی است تا بتوان جعبه را راحت تر باز کرد.

جعبه های نیمه تلسکوپی یا ناتمام دقیقاً همان شکلی هستند که انتظار دارید، درپوش این جعبه ها تنها بخشی از پایه جعبه را پوشانده است.

جعبه کفش های کلاسیک که پیش تر به آن ها اشاره شد، در این دسته قرار می گیرند، ارتفاع این درپوش ها در حدود 5/2 سانتی متر است و تنها بخشی از پایه را پوشش می دهند.

اجازه ندهید نام جعبه کفش شما را گمراه کند، این جعبه ها الزاماً برای بسته بندی کفش طراحی نشده اند.

درون پایه جعبه یک سینی چسبانده شده و تا بالای پایه جلو می آید. این جلوآمدگی باعث شکل گیری گلویی جعبه می شود و لبه فوقانی آن حکم شانه آن را پیدا می کند. گاهی اوقات سینی تشکیل دهنده گلویی به جای آن که به پایه بچسبد، درون درپوش قرار می گیرد. با این حال کاربردشان یکسان است.

گاهی اوقات گلویی جعبه را کمی بلندتر می گیرند تا کمی از لبه پایه جعبه جلوتر بیاید، به اندازه ای که بین درپوش و پایه فاصله بیفتد. با این روش بر جنبه های زیبایی شناختی جعبه می افزایند.

جعبه های سخت (هاردباکس)
جعبه هاردباکس

جعبه سخت مدل کشویی

از آنجایی که کاربرد عمده این مدل جعبه هاردباکس برای انواع پوشاک، بخصوص به عنوان جعبه کمربند است، لذا کسبه بازار در بخش فروش کمربند از این نوع جعبه ها استقبال خوبی کرده اند.

مزیت استفاده از جعبه کشویی برای ارائه یک محصول، سهولت و راحتی در استفاده از این نوع جعبه ها است. از آنجایی که این جعبه ها نیاز به درب ندارند و به راحتی باز و بسته می شوند، نمایش محصولات در آن ها راحت است.

از دیگر فواید جعبه های کشویی استحکام آن ها در حمل و نقل است.

از آنجایی که لایه محافظ دور جعبه با کشو ی داخل آن یک ستون عمودی دوبل و محکم ایجاد می کنند، احتمال اینکه این مدل جعبه ها آسیب ببینند بسیار کم است، و برای حمل و نقل یا صادرات یک محصول بسیار مناسب هستند.

جعبه های سخت (هاردباکس)
جعبه هاردباکس

سخن اخر در باب جعبه های سخت در صنعت

جعبه هاردباکس، در حال تبدیل شدن به یک صنعت محوری و اساسی است و در سال های اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده است.

جعبه سازی اولین مرحله بعد از مرحله تولید هر محصولی است و حتی برخی از کارخانه ها پیش از تولید جعبه یا بسته بندی محصولات خود را نیز پیشقدم کرده اند.

مدتی است که جعبه سازی با دور شدن بیشتر از روش های سنتی، تولید و بیشتر به سمت مدرنیته در حال پیشرفت است.

با این حال، در گذشته‌ای نه چندان دور، جعبه‌ هاردباکس در کارگاه‌ها ساخته می‌شد و بیشتر شبیه یک صنایع دستی بود تا یک محصول تولید انبوه صنعتی برای مشاوره و خرید کارتن مقوایی موج دار با صنعت کارتن در تماس باشید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *