انواع کارتن

انواع کارتن


5/5 - (1 امتیاز)

در دنیای بسته بندی، بسیاری از مردم در مورد انواع کارتن و اصطلاحات جایگزین مورد استفاده برای توصیف آنها یعنی کارتن های تاشو، جعبه های سفت و سخت، جعبه های راه اندازی، جعبه های مقوایی، جعبه های راه راه، جعبه های مقوایی و غیره سردرگم هستند. می توان مقالات جامعی در مورد انواع کارتن نوشت، اما، ما در اینجا سعی می کنیم این موارد را برای شما ساده کنیم تا بتوانید انتخاب بهتری برای خرید انواع کارتن داشته باشید.

تاریخچه پیدایش انواع کارتن

فکر می کنید ما بدون جعبه های مقوایی کجا خواهیم بود و در چه حالی هستیم؟! درست است در یک آشفتگی! میوه و اسباب بازی در همه جا. کتاب در سراسر زمین. وقتی صحبت از نقل مکان به خانه، نگهداری لباس یا سرگرم کردن کودکان می شود، نمی توانید بدون یک جعبه مقوایی خوب وسایلتان را جا به جا کیند! اما آنها در اصل از کجا آمده اند؟

طبق کتاب های تاریخ، اولین جعبه مقوایی تجاری در انگلستان در سال 1817 تولید شد، بیش از 200 سال پس از اختراع مقوا توسط چینی ها. کاغذ راه راه در دهه 1850 ظاهر شد. در حدود سال 1900، کارتن های حمل و نقل از مقوای راه راه رو به رو شروع به جایگزینی جعبه ها و جعبه های چوبی خودساخته مورد استفاده برای تجارت کردند.کارتن یک جعبه عمومی است که برای ذخیره انواع کالا ها استفاده می شود .اگرچه زمانی که مردم درباره انواع کارتن صحبت می کنند اولین تصویر ذهنی آن ها از ورقه فیبر چین خورده است. این نوع ورقه از چسبیدن تخته های صاف کاغذ بروی تخته فیبر کاغذ ساخته شده است.

انواع مختلف کارتن

بسته بندی انواع کارتن، بسته بندی محصولات، بخشی اجتناب ناپذیر از تجارت است. چه صاحب یک فروشگاه سنتی آجر و ملات باشید یا یک تجارت الکترونیکی داشته باشید، به خوبی اهمیت مواد بسته بندی را درک می کنید. جدا از اینکه هدف خود را برای پنهان کردن و محافظت از اقلام شما انجام می دهد، یک عنصر اجتناب ناپذیر در فرآیند برندسازی شما است. آنها نشان دهنده برند شما هستند و می توانند بر کسب و کار شما تأثیر مثبت یا منفی داشته باشند.

انواع مختلف کارتن
انواع کارتن

اساساً سه نوع رایج جعبه در صنعت بسته بندی وجود دارد. همه از خمیر کاغذ با ضخامت های مختلف ساخته شده اند:

کارتن های تاشو

کارتن های تاشو،که به آن ها کارتن مقوایی یا جعبه های مقوایی نیز گفته می شود از رایج ترین انواع کارتن هایی هستند که در خرده فروشی ها مشاهده خواهید کرد. به یک جعبه غلات معمولی فکر کنید – این یک کارتن تاشو است.

کارتن های تاشو به صورت مسطح حمل می شوند و هنگامی که ساخته می شوند، ظرفی برای محافظت و یا نمایش محصولات ایجاد می کنند.

دو نوع کارتن تاشو وجود دارد: کارتن تاشو مقوایی و کارتن تاشو راه راه. بیایید ببینیم تفاوت بین آنها چیست و چگونه می توانیم به شما کمک کنیم.

کارتن تاشو مقوایی: کارتن های تاشو مقوایی، از مقوای تک لایه ساخته می شوند و بیشتر برای محصولات خرده فروشی استفاده می شوند.

کارتن تاشو راه راه: کارتن های تاشو راه راه از دو لایه کاغذ مقوایی ساخته شده اند که یک لایه داخلی رج دار در بین آنها قرار دارد. لایه داخلی و ستون های هوا استحکام فوق العاده ای ایجاد می کند و جعبه ها را برای حمل و نقل عالی می کند.

انواع مختلف کارتن
انواع کارتن

کارتن های سفت و سخت

یکی دیگر از تولیدات کارتن سازی جعبه های سفت هستند. به این جعبه ها، جعبه‌های تنظیم نیز می‌گویند محکم‌تر هستند و مانند کارتن‌های تاشو تا یا جمع می‌شوند. آنها اغلب، اما نه همیشه، برای محصولات با کیفیت بالاتر استفاده می شوند، جایی که ارزش درک شده مهم است. آنها همچنین زمانی استفاده می شوند که محصول داخل آن سنگین است و نیاز به پشتیبانی اضافی دارد. جعبه آیفون، نمونه ای از کارتن سخت است.

جعبه های سفت و سخت یک جعبه محکم مبتنی بر کاغذ هستند که از تخته نئوپان با ضخامت بالا (اغلب 2-3 میلی متر) تشکیل شده است که توسط کاغذ مخصوص تزئینی پیچیده شده است.

آنها معمولاً به عنوان جعبه های تنظیم، جعبه های هدیه و بسته بندی ممتاز نیز شناخته می شوند.

جعبه های سفت و سخت یک گزینه بسته بندی ممتاز هستند که معمولاً برای این موارد استفاده می شود:

  • بازی های تخته ای
  • محصولات لوکس، به عنوان مثال: جواهر
  • هدایا
انواع مختلف کارتن
انواع کارتن

انواع کارتن سفت و سخت شامل جعبه های سفت و سخت با پایان جزئی و جعبه های سفت و سخت با پایان کامل هستند:

جعبه سفت و سخت با پایان جزئی: پرداخت جزئی نوعی بسته بندی سفت و سخت است که در آن بسته بندی و نئوپان فقط تا حدودی کامل است.

بسته بندی فقط برای تکمیل سطوح بیرونی جعبه استفاده می شود و نئوپان داخل آن قابل مشاهده و برهنه است. یعنی تمام نشده است.

جعبه‌های سفت و سخت با پایان جزئی با یک تخته نئوپان با خطوط چین سوراخ‌دار برای تا کردن ساخته می‌شوند و بدون لایه بیرونی اضافی که مواد کرافت یا خاکستری نئوپان را در معرض دید قرار می‌دهد، پیچیده می‌شوند.

جعبه های سفت و سخت تکمیل شده جزئی زمان بسیار کمتری برای تولید نیاز دارند زیرا مواد کمتری در فرآیند ساخت مورد نیاز است.

جعبه سفت و سخت با پایان کامل: با پرداخت کامل، هیچ تخته نئوپانی در معرض دید قرار نمی گیرد زیرا جعبه سفت و سخت به طور کامل پیچیده شده است.

از نئوپان ضخیم تر نیز استفاده می شود که ضخامت آن حدود 2-3 میلی متر است.

نئوپان داخلی برای هر طرف جعبه به قطعات جدا شده است و بسته به نیاز می توان آن را با گزینه های مختلف تکمیلی لمینت کرد.

جعبه‌های سفت و سخت کامل دارای یک لایه بسته‌بندی اضافی نیز هستند که می‌تواند سفید (پیش‌فرض) یا چاپ شده باشد.

کارتن های راه راه

جعبه های راه راه، که به آن تخته راه راه، تخته فیبر راه راه یا تخته ترکیبی نیز می گویند مواردی هستند که معمولاً به عنوان جعبه های مقوایی قهوه ای از آنها یاد می کنید که به عنوان مثال هنگام نقل مکان به خانه جدیدی از آنها برای بسته بندی وسایل خود استفاده می کنید.

تخته فیبر راه راه معمولا دارای سه لایه است. یک لایه موج دار یا فلوت دار که بین دو لایه صاف بیرونی قرار گرفته است. لایه فلوت شده محل استحکام این محصول کاغذی است.

در بسته‌بندی، جعبه‌های راه راه اغلب به عنوان «جعبه‌های حمل‌کننده» یا «بسته‌های اصلی» نامیده می‌شوند و بیشتر برای ارسال محصولات آماده خرده‌فروشی یک شرکت به فروشگاه‌ها در سراسر کشور/جهان استفاده می‌شوند.

کارتن راه راه نیز معمولاً به عنوان بسته بندی خرده فروشی اولیه به همان روشی که از کارتن تاشو استفاده می شود استفاده می شود. در اینجا نمونه ای از جعبه خرده فروشی راه راه ساده بدون چاپ آمده است.

انواع مختلف کارتن
انواع مختلف کارتن

4 نوع اصلی کارتن راه راه وجود دارد که شیارها و دایره های سیم پیچ کاغذ کارتن را تشکیل می دهند. آنها عبارتند از: موج A، موج B، موج C و موج E.

کارتن راه راه A (موج A): ارتفاع کاغذ راه راه 4.7 میلی متر است. کارتن موج A در برابر نیروهای پراکندگی خوبی در تمام سطح کاغذ مقاومت می کند.

کارتن موجدار B (موج B): ارتفاع کاغذ راه راه 2.5 میلی متر است. این نوع کاغذ در برابر نیروهای نفوذ بالا مقاوم است.

کارتن موجدار C (موج C): ارتفاع از 3.5-4.5 میلی متر. کاغذ مقوایی با استفاده از موج A دارای قدرت پراکندگی سطحی خوبی است، اما نه به اندازه موج C.

کارتن موجدار الکترونیکی (موج E): ارتفاع کاغذ راه راه 1.5 میلی متر است که معمولاً برای کارتن های اشیاء سبک استفاده می شود.

کاربرد کارتن های راه راه

هر کدام از این انواع کارتن راه راه دارای کاربردهایی هستند که در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم.

کاربرد موج A: بسته بندی کالاهای سنگین، برای صادرات مانند: کفش چرمی، پوشاک، مواد غذایی.

کاربرد موج B: معمولا برای انواع جعبه های کارتن میوه ها، COD کشتی، لوازم آرایشی، لباس استفاده می شود.
کاربرد موج C: بیشتر در صنایع تولیدی و صادراتی استفاده می شود.
کاربرد موج E: بسته بندی سبک، کد کشتی، لوازم جانبی.

چرا در ساخت کارتن از فلوت استفاده می شود؟

هر ورق، فلوت منحصر به فردی داره که برای ساخت انواع کارتن ها و جعبه های مختلفی تولید می شود. انواع فلوت کارتن نقش بسیار مهمی در بسته بندی دارد.
طبق اصول معماری، یک کمان بهترین تحمل کننده ی فشارهای سنگین خواهد بود; این اصل فقط مربوط به مصالح معماری نیست، بلکه در مورد کاغذ هم صدق می کند. کاغذهای موج دار (flute) شده که در اکثر بسته ها مورد استفاده قرار می گیرند بر همین اصل ساخته شده اند، علاوه بر استحکام، خالی بودن فضای بین لایه های این کاغذها باعث ایجاد نرمی و حفظ محصول در مقابل فشارهای سخت و شکننده خواهد بود همچنین این فضای خالی عایق بسیار خوبی برای دما محسوب می گردد.

استاندارد های ملی در صنعت کاغذ و کارتن

جهت اطمینان از کیفیت انواع کارتن های تولید شده در صنعت بسته بندی یکسری آزمون هایی هم وجودا دارد که در این آزمون ها میزان استحکام کششی ورق های بکار رفته در تولید کارتن، میزان مقاومت لهیدگی آن ها در زوایای مختلف و … مورد بررسی قرار می گیرد.
در زیر به آزمون های مناسب برای تعیین این ویژگی ها، اشاره می کنیم:
• آزمون کشش ورق کارتن
• آزمون مقاومت در برابر لهیدگی لبه های کارتن
• آزمون مقاومت چسبندگی لایه های کارتن

این مطلب را هم ببینید: جعبه سخت چیست؟! ?

مزایای استفاده از انواع کارتن

بسته بندی مقوایی یا همان کارتن دارای مزیت هایی است که از دیدگاه های مختلف قابل بررسی است:

۱. مزیت های اقتصادی محصولات انواع کارتن سازی
بسته بندی ارزان به دلیل پایین بودن قیمت مواد اولیه
هزینه پایین حمل و نقل و انبارداری به دلیل وزن کم و ساختار سبک
امکان اصلاح و تغییر ساختار و گرافیک بسته بندی با کمترین هزینه به دلیل فناوری های صنعت کارتن سازی

۲. مزیت های ساختاری محصولات کارتن سازی
• مقاومت مناسب در مقابل فشار و پارگی و ضربه در عین سبکی، در صورت استفاده کردن از کاغذ مناسب و مواد افزودنی مناسب
• امکان ایجاد تهویه هوا در کارتن ها با ایجاد حفره های مخصوص
• انعطاف پذیری و قابلیت شکل گیری به صورت اشکال مختلف هندسی
• عایق بودن در مقابل کاهش و افزایش دما
• قابلیت استفاده برای بسته بندی اکثر محصولات
• قابلیت چاپ پذیری و طراحی جذاب و استفاده در تبلیغات
• مزیت های محیط زیستی محصولات صنعت کارتن سازی
بسته بندی حلقه اتصال بین تولید کننده و مصرف کننده است و دغدغه امروز، بازیافت این زباله ها به منظور جلوگیری از تخریب محیط زیست و استفاده مجدد از آن است. کاغذ و مقوا از منابع تجزیه شونده تولید می شود که به راحتی قابل بازیافت هستند و می توان از آنها مجددا برای تهیه مقوا استفاده نمود. محصولات صنعت کارتن سازی در صورت عدم بازیافت به راحتی به مواد اولیه تجزیه میشوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *