آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

Rate this post

آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن به چه منظوری انجام می شود؟? کارتن یکی از وسایل پرطرفدار  بسته بندی و محافظت از انواع محصولات به شمار می رود؛ از این رو کیفیت و مقاومت آن ارزش و اهمیت بسیار بالایی دارد. صنعت کارتن در این نوشته قصد دارد مراحل تست کیفیت کارتن را برای شما توضیح بدهد تا به عنوان نکته مهمی پیش از خرید کارتن مورد نظر خود به آن توجه داشته باشید.?

 

مراحل تست کیفیت کارتن

مرحله اول نمونه برداری

برای انجام نمونه برداری باید تعدادی کارتن به صورت کاملا تصادفی انتخاب گردد. البته باید گفت که: وقتی صحبت از انتخاب تصادفی می شود، باید به گونه ای عمل کرد تا هر کارتن در زمان انتخاب، شانس برابر داشته باشد. در ضمن برای نمونه برداری در کم ترین حالت 10 و در بیشترین حالت 40 عدد نمونه برای انجام آزمایش نیاز خواهیم داشت.

نمونه ھای انتخاب شده را باید کاملا صاف و بدون فشردگی نگه داری و محافظت نمود و از تابش مستقیم نور خورشید ، مایعات و ھر چیزی که باعث تغییر آن ھا شده، کاملا دور نگه داشت. در ادامه هم لازم است که: برای هر نمونه کد جداگانه ای مشخص کرده و جزئیات کامل از نمونه برداری را ضمیمه آن کنیم.

 مرحله دوم تعین وزن نمونه ها 

در حقیقت معیار تعیین وزن برای ورق کارتن گرماژ، یعنی وزن یک متر مربع از آن می باشد. برای به دست آوردن گرماژ باید وزن ورق کارتن را با در نظر گرفتن نیم گرم اختلاف اندازه گیری کنید و سپس بر مساحت ورق ( حاصل ضرب طول در عرض ورق) تقسیم نمایید. در نهایت هم باید گزارشی برای اندازه گیری وزن ها تهیه کرد تا در این راستا نتیجه گیری کاملا استاندارد باشد.

 

آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن
آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

مرحله سوم تعیین ضخامت ورق کارتن

آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن برای تعیین ضخامت ورق کارتن  باید علاوه بر ایجاد شرایط محیطی استاندار باید ورق نمونه بدون هیچ گونه آسیب و اختلالی  نیز باشد و ابعاد ورق از 500 سانتی متر مربع کم تر نباشد. (حداقل حدود 20 در 25 سانت باشد. )
علاوه بر موارد گفته شده ورق مورد نظر باید توسط یک دستگاه، تحت فشار ثابت و یکنواخت 20 کیلو پاسکال قرار گیرد و سپس توسط کولیس یا میکرومترهای دیجیتالی ضخامت ورق اندازه گیری شود.??

البته موارد ذکر شده مقدماتی برای آزمون های اصلی می باشد. تست هایی مانند مقاومت ترکیدگی، مقاومت دربرابر سوراخ یا به عبارتی پانچ، میزان جذب آب، مقاومت در برابر خردگی لبه و سطح و میزان مقاومت در برابر چسب مایع و رول های چسب باید بر روی ورق مقوا انجام شود.

برای هر یک از آزمون ها نیز دستگاه و روش مخصوصی تعریف شد است تا یک معیار یکسان برای تست ورق کارتن در سراسر جهان وجود داشته باشد.

توجه! نکات مهم در خصوص کارتن مقوایی موج‌دار را نیز در صنعت کارتن بخوانید!?

انواع دستگاه تست کیفیت کارتن

دستگاه تست لهیدگی (Ring Crush)

در این دستگاه مقدار تحمل فشار و استقامت لایه های کارتن های چند لایه در برابر لهیدگی سنجیده می شود. این دستگاه چگونه کار می کند؟?

ابتدا مقداری از ورق کارتن بر اساس استاندارد آماده می گردد. در مرحله بعد بین دو فک فشاری قرار می گیرد و فشار تا زمانی که ورق تغییر شکل دهد. افزایش می یابد و در زمان تغییر شکل میزان فشاری که باعث این تغییر گردیده ارزیابی می شود.

دستگاه تست روانی خمیر کاغذ ( Paper Paste Beating & Freeness Tester )

  پس از نمونه گیری استاندارد از خمیر، نمونه آن داخل مخزن استیل ریخته می شود و بعد به آن فشار وارد می گردد. از این راه میزان روانی خمیر کاغذ و کیفیت آن سنجیده می شود. کیفیت خمیر کاغذ در تولید کارتن بسیار با اهمیت است و تاثیر مستقیمی در کیفیت نهایی کارتن دارد. جالب است بدانید که کیفیت کاغذ خوب می تواند باعث تولید ورق کارتن سه لایه، ورق کارتن پنج لایه و … مرغوب گردد.

البته موارد دیگری نیز در کیفیت بالای ورق کارتن تاثیر گذار است، لذا کیفیت مناسب ورق کارتن تاثیر مستقیمی بر کیفیت محصول نهایی شرکت های کارتن ساز خواهد گذاشت.

دستگاه تست یونیورسال فشار و کشش کارتن (Universal Testing Machine)

یکی از مهم ترین دستگاه هایی که برای آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن اهمیت زیادی دارد، این دستگاه می باشد. ابتدا بر اساس استاندارد قطعه ای از ورق کارتن و یا کاغذ تولید شده در دستگاه قرار می گیرد. مرحله بعدی دستگاه با انجام آزمون های کشش و فشار بر روی نمونه های کارتن، میزان نیرو را تا پارگی نمونه اندازه گیری می کند.

 

آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن
آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

 

آزمون های مخصوص کارتن مونتاژ شده

کارتن های مونتاژ شده را در دو حالت پر و خالی مورد آزمایش قرار می دهند، به گونه ای که کارتن خالی صرفا به منظور میزان مقاومت فشاری مورد آزمایش قرار می گیرد؛ ولی بر روی کارتن های پر در چند حالت تست لرزش، تست سقوط از ارتفاع، تست ضربه افقی و تست قدرت اتصالات کارتن آزمایش می کنند.

تست کارتن خالی برای آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

برای انجام این تست باید کارتن خالی را در بین دو صفحه مسطح قرار بدهیم و فشار را به صورت منظم و تدریجی اعمال کنیم تا کارتن متلاشی شود. به طوری که مقدار حداکثر فشار قبل از متلاشی شدن کارتن، معیاری برای تحمل فشار کارتن باشد.

تست کارتن پر برای آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

در تست کارتن های پر بهتر است پیش از انجام تست با محصول نهایی که قرار است در آن قرار گیرد پر شود؛ ولی اگر این کار به دلایل مختلف امکان پذیر نبود، باید مراحل تست شبیه سازی گردد. به این صورت که: کارتن با جسمی با همان وزن، حجم و مرکز ثقل مشابه پر گردد. بنابراین با توجه موارد ذکر شده، می توان از کیفیت کارتن اطمینان خاطر پیدا کرد.✔

نمونه ای دیگر از آزمون ها برای آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

آزمون سقوط آزاد  برای آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

در خصوص مقاومت کارتن در برابر سقوط از ارتفاع باید کارتن را به همراه محصول داخلش از ارتفاع ۷۵ سانتی‌متری سطح زمین رها نمود.

پس از انجام این آزمون نباید هیچگونه لهیدگی در کنج‌های کارتن، شکستگی و پارگی برای کارتن و محصول داخل آن به وجود بیاید.

 

آزمون روانی خمیر کاغذ  برای آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

در این آزمون که به وسیله دستگاه تست روانی خمیر کاغذ انجام می شود. در گام اول قسمتی از خمیر کاغذ کارتن تولید شده را داخل دستگاه نامبرده مخصوص که دارای یک مخزن استیل یک لیتری است، می ریزند و به آن فشار وارد می کنند. بعد از گذشت 2 دقیقه و 29  ثانیه خمیر کاغذ را از دستگاه خارج می‌کنند. به این ترتیب میزان روانی خمیر کاغذ ارزیابی می‌شود.

آزمون اتصالات کارتن برای آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

برای آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن آزمون سنجش اتصالات بسیار مهم به نظر می رسد. ابتدا  اتصالات کارتن ( البته در صورتی که از نوار چسب برای اتصالات استفاده شود.) ارزیابی می شود.

حداقل ضخامت چسب باید ۵۰ میلی‌متر باشد تا بتواند در مقابل رطوبت و نفوذ آب مقاومت کند. همچنین برای چسباندن لایه‌ها با استحکام کافی به یکدیگر باید از چسب‌های مناسب بر مبنای استاندارد ملی ایران ۶۰۸۶ استفاده کرد؛ اما اگر اتصالات به صورت دوخت باشد، پهنای لبه‌های دوخت باید بین ۳۰ تا ۶۰ میلی‌متر باشد.

یکی دیگر از نکات مهم در خصوص کارتن قابلیت تا شدن آن از محل‌های خطوط تاخوردگی به میزان ۹۰ درجه است. لذا پس از مونتاژ کارتن باید گوشه‌های کارتن را چک کرد تا هیچ شکستگی و ترکی در آن قسمت‌ها نباشد.

 

آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن
آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

 

سخن پایانی در خصوص آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن

حال که  آشنایی با مراحل تست کیفیت کارتن پبدا کردیم. بهتر است قبل از خرید کارتن برای محصولات خود حتما به این نکته توجه بکنیم که:? تمامی تست ها بر روی کارتن انتخابی ما انجام شده باشد. فرض کنید، مشتری از شهر تبریز دارید و قرار است، محصول خود را که کالایی بسیار گران قیمت و حساس است را از تهران به تبریز بفرستید. در این شرایط اگر شما کارتن مناسبی برای بسته بندی محصول خود انتخاب نکنید،خطر از بین رفتن محصول شما و مضاف بر آن خطر از دست دادن مشتری وجود دارد.

پس برای خوش نامی کسب و کارتان همیشه دقت کنید که بر روی کارتن های انتخابی شما تست کیفیت انجام شده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *